Zikir Ne Demek?

Zikir ne demek: İnsanlara sevap kazandıran her türlü amele verilen isimdir. Günümüzde sadece Allah’ın adını anmakla sınırlandırılan zikir aynı zamanda Allah’a itaat etmektir. İbadetlerin özünü oluşturan zikir, anlam itibariyle hatırlamaktır. Bu noktada Allah’ı hatırlamak istiğfar etmek, dua etmek, tefekkür etmek ve Kur’an okumak da bir zikirdir.

Zikir Çeşitleri Nelerdir?

Zikir; kalp, dil ve bedenen yapılan zikir olarak üç şekilde yapılır. Tüm çeşitleriyle beraber ruh ve kalple ilgilidir. Beden ve dil ile yapılan her zikir aynı zamanda kalbi uyanıklık içinde gerçekleştirilmelidir.

Bedeni Zikir

İnsan vücudundaki tüm organların, sorumlu olduğu görevle meşgul olmaları ve yasaklanan şeylerden kaçınmalarıdır. Bedeni zikirde Allah ve insanlarla olan iletişimin samimi olması gerekir. Yani yapılan her iş ibadet şuuru içerisinde tamamlanmalıdır.

Dil ile Zikir

Allah’ı 99 ismiyle anmak, tesbih etmek, hamd etmek, dua etmek ve Kur’an okumak, dil ile yapılan zikir çeşitleridir.

Kalp ile Zikir

Kalp ile zikir, bedenin yaptığı zikre bir nevi zemin hazırlamaktır. Kendi arasında kalbi zikir üçe ayrılır. Bunlar;

  • Allah’ın varlığına işaret eden delilleri ya da kanıtları düşünmek.
  • Evrendeki ve benliğimizdeki varlıkların sırlarını idrak edebilmek.
  • Allah’ın emir ve yasaklarıyla ilgili delilleri düşünmek.

Allah’ın varlığına işaret eden deliller, Kur’an ayetleridir. Evrendeki ve benliğimizdeki varlıkları idrak edebilmek de yine aynı şekilde Kur’an ayetleriyle sabittir. Allah’ın emir ve yasakları ise vicdan ve gönül muhasebesi yaparak Allah’a karşı olan sorumluluğun farkına varılabilmesi anlamına gelir.

Dinimizde Zikir Çekmek Var mı?

Zikir dille, kalple ve organlarla Allah’ı anmaktır. Bununla birlikte Kur’an’daki Enfal Suresi’nde geçen bir ayette ‘Allah’ı çokça zikredin, kurtuluşa eresiniz’ buyurulmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere her şekilde ve her durumda zikir edilebilir. Hz. Muhammed bazen gizli olarak bazen de topluca Allah’ı zikretmiştir. Asıl önemli olan durum, Kur’an ve sünnetin dışına çıkılmadan yapılacak olan zikirlerdir. Günümüzde zikir denince akla gelen toplu zikirler ile ilgili birçok hadis bulunmaktadır. Elbette bu zikirlerin de sadece Allah’ı zikretmek için yapılması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.