Zemheri Ne Demek?

Zemheri Ne Demek?

Zemheri kelimesinin anlamı son günlerde en çok merak edilen ve Google Trends bölümünde en çok gösterilen kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Zemheri kelimesini bu kadar merak ettiren nedir? Zemheri kelimesinin anlamı ile alakalı herhangi bir doğru kaynak henüz bulunmuş değil, pek çok araştırmacı farklı anlamları olabileceğini savunurken Türk Dil Kurumu ( TDK ) çok daha farklı bir anlamı olduğunu savunuyor. Ve bu savunmasında gayet haklı sebepleri var.

Peki, Zemheri kelimesinin anlamı nedir? Bu kelimeyi bu kadar merak ettiren ve araştırmamıza hatta bu içeriği oluşturmamıza sebep olan konu nedir? Show TV ekranlarında yayınlanan bir dizi bu kelimenin bu kadar araştırılmasına olanak sağlıyor. Dizinin adı Zemheri ve adı ile alakalı olduğu gibi görünüyor. İnsanların bu dizi hakkında araştırma yapmalarının en büyük sebebi ise Zemheri dizisinin henüz yeni çıkmış olmasıdır. Zemheri dizisi henüz 15 Ocak 2020 tarihinde ilk bölümüne Show TV’ de başlamıştır. Başrollerinde ise Alperen Duymaz, Ayça Ayşin Turan, Caner Cindoruk, Hazal Filiz Küçükköse gibi isimler yer almaktadır.

Zemheri Kelimesi Ne Anlama Gelir? TDK

Zemheri kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve Arapçada Zemherir olarak geçmektedir. Türk Dil Kurumu ( TDK ) tarafından yapılan açıklamaya göre Zemheri kelimesinin anlamı “Kara Kış” ve “Soğuk Güneş”tir.

Zemheri kelimesi günümüze gelinceye kadar pek çok değişime uğramış ve iki farklı kelimenin birleşiminden tek bir anlam ortaya çıkmıştır. Aslında Uğuldayan ve Uluyan anlamına gelen “Harir” kelimesi ile Kış anlamına gelen “Zam” kelimesinin birleşimi olan Zamharir kelimesi, yüzyıllar boyunca değişime uğrayarak Zemheri olarak bugün karşımızdadır.

Zemheri kelimesini bugün bize yeniden hatırlatan bu diziyi eğer daha önce duymadıysanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Klasik bir biçimde hikâye tarzına başlayan Zemheri dizisi iki aşığın ortak hikâyesini anlatmaktadır. Zemheri kelimesi 22 Aralık tarihinde ortaya çıkan ve ortalama olarak 35 – 40 gün sürmekte olan soğuk günleri ifade etse de dizi ile yakından uzaktan alakası yoktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.