Yapay Zeka Nedir?

İnsan eli ile yapılan makine ya da robotlara yüklenen ve doğal şekilde gelişemeyen sayısal bir zeka örneği olarak tanımlanan yapay zeka 1940 yılından beri gelişim gösteriyor.
Yapay zeka, çevresini tanımlayabilen ve belirlenen hedefe ulaşmada yüksek oranda başarı gösteren makinelere denir. Sorun algılama ve sorun çözme ya da öğrenme gibi konularda normal insanların taşıdığı özelliklerin yerleştirilmesi hedeflenmiştir.
Yapay zekanın sınırı konusunda yeterli bilgi ve araştırma yoktur, dolayısıyla insanlardan daha zeki de olabilmeleri konusunda tartışmalar mevcuttur.
Yapay zeka ile makineler ve çeşitli araçlar öğrenilebilir, insanların yaptığı eylemler yapılabilir. Mobil uygulamalarda ya da bilgisayarlarda yer alan oyunlarda satranç oynayan bilgisayarlar ya da kendi kendine otomobiller birer yapay zeka örneğidir.

Yapay Zekanın Gelişim Süreci

Yapay zeka konusunun ilk temelleri İkinci Dünya Savaşı sırasında atılmaya başlanmıştır. Yapay zeka konusunda ilk çalışma McCulloch ve Pits tarafından, yapay sinir hücrelerimi kullanan hesaplama modeli ile yapılmıştır. 1950 senelerinde ise bilgisayarın satranç oynayabilmesi için özel bir çalışma yapıldı ve McCarthy ve ekibi yapay zeka kavramını ortaya attı.
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mantık çerçevesi içinde yapay zeka konusunda oldukça ilerledi ve gelişim gösterdi. Zaman zaman yapılan bazı çalışmalarda kötü ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıktı ve yapay zeka çalışmaları uzun süreli olarak durduruldu. 1988 senesinden itibaren ise özellikle askeri alanda yapay zeka kullanımı artış gösterdi ve son yıllarda teknoloji ile birlikte zirveye tırmandı.
Yapay zeka türleri ise çeşitlilik göstermeye başladı: Bilgiye dayalı yapay zeka, beşeri algılama simülasyonları (işitme, görme, koklama, dokunma), ve robotikler. En dikkat çeken yapay zeka türü ise robotikler olarak ortaya çıktı. Tehlikeli ve kirli işler için kullanılması amaçlanan robotikler bilim dünyası tarafından tartışılmaya devam ediyor.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Teknoloji ve bilim dünyasının hızlı gelişmeleri neticesinde yapay zeka terimi de sıklıkla kullanılıyor, pek çok alanda faaliyet göstermesi amaçlanan yapay zeka şimdiden yerini almış durumdadır. Yapay zekanın kullanım alanları ise herkes tarafından merak ediliyor.

• Sinyal İşleme: Görüntü ya da ses gibi sinyallerin işlenmesi, tanımlanması ve onaylanması gibi işlemler için kullanılmaktadır. Örneğin, telefonlarda kullanılan ses ya da görüntü tanımlama özellikleri sinyal işleme imkanıyla sağlanmaktadır.
• Makine Çevirisi: İki ya da daha fazla dil arasında çeviri yapılması sağlanır. Örneğin, bilgisayar ve telefonlarda kullanılan Google Translate, Yandex çeviri gibi uygulamalar makine çevirisinin en güzel iki örneğidir.
• Önerici Sistemler: İnternet kullanıcıları için sıklıkla giriş yaptıkları siteler, alışveriş yaptıkları ürünler ya da sosyal medya kullanımları sırasında takip ettikleri sayfaların araştırılması neticesinde önerilen arkadaşlıklar, yeni alışveriş ürünleri ya da yeni site içeriklerini kapsar.
• Regresyon Analizi: Geçmiş verilerin araştırılması ve derlenip toplanması ile geleceğe dair öngörüler de bulunulur. Örneğin, ekonomik krizler, doların yükselmesi ya da tüketim miktarları bu yol ile hesaplanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.