Yakamoz Nedir?

Yakamoz nedir: Herhangi bir şeye temas ettiğinde ya da uyarıldığında ışık saçan tek hücreli deniz canlısına verilen isimdir. Noctiluca Scintillans adındaki bu deniz canlısı aynı zamanda denizdeki ateş böceği olarak adlandırılabilir. Yakamoz canlısı ayrıca mikroskopla görülebilir. Birçok deniz canlısının bir araya gelerek ışık saçması olayı da yakamoz olarak isimlendirilir.

Yakamoz Nedir TDK

TDK’da küreklerin ya da balıkların kımıldanışıyla oluşan parıltı olarak geçen yakamoz aynı zamanda biyolojik olarak ışık üretme özelliğine sahip olan deniz hayvanıdır. Bu deniz hayvanının bir şeye dokunduğunda, akıntı halinde ya da rüzgarla sürüklendiği zaman ortaya çıkardığı ışık da yakamoz olarak TDK’da geçmektedir.

Türkiye’de Yakamoz

Halk arasında ay ışığının denize vuran yansıması olarak bilinen yakamoz aslında ay ışığıyla herhangi bir ilişkiye sahip değildir. Bir tür deniz canlısı veya bakterisi olarak tanımlanan yakamoz, Türkiye’de de zaman zaman görüntülenebilmektedir. Marmara Denizi, Akdeniz ve Ege Denizi’nde Dolunay manzarasıyla ortaya çıkabilen yakamoz, özellikle aşağıdaki plajlarda çok güzel görüntüler vermektedir;

  • Maldivler
  • Tazmanya – Primrose Sands Plajı
  • ABD – San Diego Plajı
  • Japonya – Okayama Plajı
  • Porto Riko – Viequs Plajı

Okayama Plajı: Yaz ayı boyunca biyolojik ışıklı canlıların görüldüğü Okayama plajında gün batımından sonra ortaya çıkan deniz canlıları, gündüzleri kumların altında saklanmaktadır.

San Diego Plajı: Kırmızı alglerin yaşadığı bu plajdaki yakamozlar genelde neon renkli olarak ortaya çıkar.

Primrose Sands Plajı: Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Avustralya’nın güneyindeki Primrose Sands adasında, gece saatlerinde milyarlarca tek hücreli canlı bir araya gelmektedir. Geceleri neon rengine bürünen ada gün ışığında ise pembe alglerle süslenmektedir.

Maldivler: Maldivler’deki Kredu ve Vaadhoo adalarında sonbahar aylarında yaşanan deniz gel-git olayıyla beraber çok güzel yakamoz görüntüleri ortaya çıkmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.