Www Ne Demek?

İnternette bir siteye giriş yapıldığı zaman genellikle site adreslerinin “www” uzantısı ile başladığı görülmektedir. Günümüzde çoğu internet sitesinde kullanılan bu uzantının temel amacı sanal dünya adı verilen bu evrende yapılan aramaları kolaylaştırarak bir kanal üzerinden doğru olan bilgiye erişimi sağlamak olarak bilinmektedir.

Www uzantısı internet dünyasında gerçek bilgiye erişebilmek adına kullanılan bir anahtar olarak düşünülmelidir. Kelime açılımı olarak “World Wibe Web” olan bu uzantı internet kanalı ile bilgi aktarımını kolaylaştıran ve paylaşımı artıran bir servis olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı “Dünya Çapında Ağ Servisi” olan bu uzantı Tim Berners Lee’nin çalışmaları sayesinde Cern’de hizmet verir hale gelmiştir.

Www Uzantısının Sağladığı Avantajlar

Www uzantısı kısaca “web” olarak adlandırılmaktadır. Web, internetin en çok işlem yapılan bölümü olarak bilinmektedir. En çok işlem yapılan bölümün de haliyle internette yer alan bütün bilgileri içerir bir yapıya sahip olması beklenmektedir. Haliyle bu uzantı da internette yer alan bütün içeriklerin tek bir kanal üzerinden erişime açık olmasını sağlamaktadır.

Yani internet üzerinde yayınlanmakta olan makaleler, yazılar, videolar, fotoğraflar, animasyonlar, grafikler, müzikler veya diğer dosyalara bu uzantıyı kullanarak erişebilme imkanı sağlanmıştır. Tüm bu içeriklere tek kanaldan ulaşabilme imkanı tanıyan www uzantısı internet kullanıcılarına büyük bir kolaylık tanımaktadır.

Www Uzantısının Özellikleri

Www uzantısı günümüzde üretilen bütün bilgisayarlarda çalışabilmektedir. Bu uzantıya bağlanabilmek için ek bir programa ihtiyaç duyulmamaktadır. Üretilen bütün tarayıcılar bu uzantıyı çalıştırabilir yapıya sahip olarak üretilmektedir.

Www uzantısı, internetin belirli bölümlerine erişim imkanı sağlayan bir uzantıdır. Bu nedenle web ile internetin aynı anlama gelmediğini bilmeniz gerekmektedir. Geniş bir ağın belirli bir kanala aktarılmış hali web ifadesi ile açıklanmaktadır. Günümüzde internete erişim sağlayan çoğu insan web uzantısını kullanarak internete erişim sağlamaktadır.

Www Uzantısının İşlevi

Www uzantısı, interneti temel alan bir uzantı olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet üzerine yerleştirilen bu mekanizma, trilyonlarca internet sitesi arasında kaybolmadan ve kişilerin sunduğu bu belgeleri teker teker araştırmadan ulaşabilme imkanı tanımaktadır.

İnternette üretim yapan kişilerin projelerine erişebilmeyi sağlayan web uzantısı, bilgi havuzu olarak da nitelendirilebilir. Bu uzantı sayesinde HTTP ile çalışmakta olan sunuculara yüklenen veriler, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun internete erişimi bulunan herkesin görüntüleyebileceği bir yapıya getirilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda internette 2001 yılında görünen veya görünmeyen milyarlardan fazla belgenin olduğu bilinmekteydi. Web formatında şekillendirilen internet siteleri, tarayıcılar aracılığıyla görüntülenebilir hale gelirken diğer oluşumlar internetin görünmeyen kısımlarında yerini buldu. Www uzantısı sayesinde internetin görünen yüzünde araştırmalar yapabilir, dilediğiniz verilere saniyeler içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu uzantı internet siteleri üzerinde ziyarette bulunan, site trafiğini sağlayan kullanıcıların kişisel bilgileri hususunda da gizlilik imkanı sağlamaktadır. İnternette gezinirken ve eğlenceli vakit geçirmeyi planlarken risk almamanız adına birçok algoritma geliştirilerek kullanıcıların bilgileri korunmaya çalışılmıştır.

Www Uzantısının Tarihçesi

Www uzantısı ilk olarak Cern’de geliştirilmiştir. Bu gelişmenin temel sebebi internetin henüz mevcut olmadığı bir ortamda araştırma çerçevesinde kullanılan verilere daha kısa süre içerisinde ulaşabilme imkanı sağlayan bir sistem olarak üretilmiştir.

1993 yılında www uzantısının atası sayılacak bir tarayıcı geliştirilerek “Mossiac” adı verilen sistem oluşturulmuştur. Bu sistemler Cern’de çalışan bilim adamlarının ihtiyaç duyduğu süre içerisinde bilgi erişimi sağlamadığı için bu çalışmaların üzerinde daha fazla durarak “www” sistemini buldular. Bu sistem sayesinde 1990’ların sonunda dünyada verileri kısa süre içerisinde bulabilmeye yarayan bu sistem geliştirilmiş oldu. Güvenli ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilen aramalar bu uzantı sonucunda zamandan tasarruf edebilmemizi kolaylaştırmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.