Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

vertigo nedir?

Günümüz hastalıkları arasında sıklıkla karşımıza çıkabilen vertigo, farklı tip hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak temelde kendi başına bir hastalık olması, insanların akıllarında çeşitli kuşkuların bulunmasına sebep oluyor. Bu çerçevede vertigo, baş dönmesi olarak tabir edilen bir hastalıktır. Kişilerin anlık olarak baş dönmesi, bulantı ve kusma durumları ile karşılaşmalarına sebep olur. Peki, vertigo hastalığının belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkar?

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda iç kulak rahatsızlığı olarak dikkat çeken vertigo, bazı durumlarda beyin ile beyincikten kaynaklanan bir rahatsızlık da olabilir. İç kulağın içerisinde yer alan denge organları, vücudumuzun dengesinin sağlanması açısından büyük bir öneme sahip olduğu için, bu çerçevede herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda, baş dönmesi şikâyeti oluşmaktadır. Ortaya çıkış şekillerine bakıldığında ise iki farklı vertigo çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Periferik Vertigo

Vertigonun iç veya dış kulaktaki denge merkezleri çerçevesinde ortaya çıkması, periferik vertigo olarak adlandırılmaktadır. Kas sistemi sonucunda ortaya çıkan ağrılar ile boyun ağrıları da periferik vertigo olarak bilinir. Hastalığın ilk boyutu da periferik vertigo ile ortaya çıkar. Çünkü iç ve dış kulak vertigo için en önemli kontrol noktasıdır. Daha sonra beyin ve beyincik kontrol edilir.

 • Santral Vertigo

Vertigo rahatsızlığının beyin ve beyincik ile ortaya çıkması ise santral vertigo olarak adlandırılmaktadır. Beyin içerisinde kanamanın olması veya tümör durumları ile karşılaşılması, santral vertigo sınıfında yer alır. Bahsedilen durumlar ile karşılaşılması durumunda, “Nöroloji Bölümü” rahatsızlık ile ilgilenmektedir.

Yukarıda vertigo rahatsızlığının çeşitlerinden bahsedildi ancak önemli olan vertigo rahatsızlığının belirtileridir. Peki, belirtiler nelerdir?

 • Süregelen baş ağrıları,
 • Bilinçte kaybın yaşanması,
 • Çift görme durumu,
 • Konuşmada zorluk çekilmesi,
 • Bacaklarda ve kollarda güç kaybı,
 • İşitme kaybının oluşması ve kulak çınlamasının yaşanması,
 • Olağan olmayan göz hareketleri,
 • Bulantı ve kusma şikâyetleri,
 • Bilinçte farklılaşmalar,
 • Görme ve yürümede yaşanan zorluklar,
 • Dengede yaşanan bozukluklar, vertigo rahatsızlığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Genel anlamda bakıldığında vertigo ile karşı karşıya kalan kişiler, kendisinin ve etrafının döndüğüne yönelik bir algıya kapılırlar. Yukarıdaki belirtiler ise bu sürecin önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle çok hassas belirtilerdir. Bahsedilen belirtiler ile karşı karşıya kalınması durumunda, mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alkol ile sigara kullanımının artması, stres ve uykusuz geçen günler, vertigoyu tetikleyen en önemli durumlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak kafein içeren gıdaların yoğun bir şekilde kullanılması da vertigoyu tetikleyebilir. Peki, tüm bunlara karşın vertigo rahatsızlığının tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

 • Vertigonun ilk çeşidi, vücudun dengesinin bozulması ile ilgilidir. Bunun için fizik tedavi çerçevesinde “Vestübiler Rehabilitasyon” tedavisi kullanılır. Bu şekilde vücuttaki denge bozukluğunun sebebi ve tedavisi için önemli değerlendirmeler gerçekleştirilir.
 • Hastalık yalnızca iç ve dış kulaktan kaynaklanmaz. Beyin ile beyincikten kaynaklanan veritogoda ise cerrahi bir müdahale gerekebilir.
 • Stresin vertigoyu tetikleyen en önemli durumlar arasında yer alması, bazı gıdaların tüketilmesini gerektirir. Buna göre süt ve süt ürünleri, yumurta gibi gıdaların tüketilmesi vertigonun önlenmesi açısından oldukça önemlidir.
 • Orta kulak iltihabı veya enfeksiyonu ile karşı karşıya kalınmış ise, bu durumda antibiyotik tedavisi gerçekleştirilir.

Yukarıda vertigo hastalığının tedavisinden bahsedildi ancak hastalığın farklı durumları da söz konusu olabilir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşmeden, gerekli kontrolleri yaptırmadan kendiniz tedavi uygulamamalısınız. Çünkü tehlikeli olabilecek bir hastalık olabilir. Bu nedenle en doğru tedavinin gerçekleştirilmesi ve hastalık ile oluşan rahatsızlıkların azalması için doktorunuz ile görüşmeniz zorunludur. Gerçekleştirmeniz gereken en önemli tutum ise, alkol, sigara ve aşırı kafeinden uzak durmanızdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.