Uydu Sistemi Nedir? Uydu Sistemleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze insanlığın yaptığı ve ilerletmeye çalıştığı en büyük keşiflerden biri şüphesiz ki uzay ile alakalı ilerlemelerdir. Bu sürecin teknoloji ile birleşmesi beraberinde günümüzde birçok amaç için kullanılan uydu sistemlerini getirdi.Peki, uydu sistemi nedir? Bunun cevabına bu makalede ışık tutmaya çalışacağız.

Dünyanın binlerce kilometre uzağında uzayın derinliklerinde tarihin en büyük keşfinin sonucu ve teknolojinin velinimeti olan en basit tabiriyle ayna olarak nitelendirebileceğimiz, insan eliyle yerleştirilmiş objeler bulunmaktadır. Bu aynaları mesafeden ötürü gökyüzüne baktığımızda göremeyiz lakin, internette gezinirken olsun, televizyonda zap yaparken olsun, navigasyon ile gideceğimiz yerin yolunu bulmaya çalışırken olsun kısacası hayatımızın her anında bu aynaların yarattığı teknoloji baş ucumuz dadır.

Sıradan giden hayatın akışında bu aynaların önemini kavrayamayabilir getirdiği nimetlerden yararlanmaya devam edebilir. Lakin bu aynaların işlevsiz hale gelmesi durumunda neler olabileceğini bir düşünsenize; Televizyon, internet vesaire hayatımıza anlam katan bütün teknolojiler kullanılamaz hale gelir.

Bu aynalar vasıtası ile oluşturulan ve kurulan sistemlere uydu sistemleri denir. Yazının başında verdiğimiz örneklerde televizyon ve internet ön planda gibi gözüküyor ama uydu sistemleri bunlardan ibaret değil. Öyle ki gelişen teknoloji ile beraber artık dünyanın dört bir yanını örümcek ağı gibi saran bir uydu ağı ve bu ağ sayesinde işlevini yürüten bir çok teknolojik cihaz bulunmaktadır. Bu teknoloji sayesinde insanların can ve mal güvenliğini sağlayacak, suçları önleyecek, gerçekleşmiş suçları aydınlatacak bir çok teknolojik işlev devlet kurumlarınca yürütülmektedir. Ki bu ağda yaşanacak herhangi bir aksaklık bütün yaşamımızı etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.

Askeri anlamda gerçekleşen bir çok gelişim ve ilerlemenin de ana kaynağında uydu sistemleri teknolojisi yer almaktadır. Bu açıdan bakıldığın da insanlık için en olumsuz sonuçları bu alanda verdiğini ve teknolojik gücü eline alanın zayıflara zulüm ettiği bir sistemi doğurduğu da söylenebilir. Lakin tek bir olumsuz sonuç binlerce olumlu sonucu arka plana itemez.

Uydu Sistemleri Çeşitleri Nelerdir ?

Uzaya fırlatılan uydular kullanım amaçlarına göre dört temel kategoride incelenmektedir.Bu kategoriler ve kısa açıklamalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Haberleşme Uyduları : Dünyaya 35.784 kilometre uzaklıkta olan jeosenkron adı verilen zemine eş zamanlı yerleştirilen bu uydular döngülerini yaklaşık 24 saatte tamamlayacak şekilde ayarlanırlar. Dünya üzerine gönderdikleri elektro-magnetik sinyalleri geri almak suretiyle işlevlerini sürdürürler.
  2. Askeri Uydular: Askeri amaçla uzaya gönderilmiş uydular dır. İstihbarat amaçlı veri toplamak için kullanılırlar.
  3. Metoroloji Uyduları: Hava durumuyla ilgili değişimleri takip etmek amacıyla kullanılan uydular dır.
  4. Uzay Araştırma Uyduları: Uzayda yeni keşifler yapabilmek amacıyla gözlem yapan uydular dır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.