Ütopya Ne Demek?

Özellikle son yıllarda adı gerek film, gerekse de bilgisayar oyunlarında sıkça duyulmuş olan ütopya nedir konusuna en kısa ve net cevap olarak insanın hayalinde olmasını istediği yer olarak cevap verilebilmektedir. Dünya üzerinde var olan ve eski yıllarda var olmuş ülkelerde açlık, savaşlar, beton yığınları ve farklı yönetim şekilleri bulunmaktadır. Zorunlu olarak insan doğduğu andan itibaren, bir ülkenin yönetim şekline ayak uydurmak zorundadır.

Ancak insanların çoğunluğunda yaşadıkları dünya ya da ülkelerde, olmasını istediği bazı yerler ya da yönetim biçimleri bulunmaktadır. Her ne kadar hayal olarak adlandırılmış olsa da, ütopya kavramı bahsedilen hayallerin gerçeğe dönüştürülebilmesi için yapılan çalışmalar şeklinde de açıklanabilmektedir.

Ütopya Çeşitleri Nelerdir?

Dünya üzerinde farklı eser ve işaretler ile farklı kategorilere ayrılmış olan hayali fikirler için sıkça sorulan ütopya çeşitleri nelerdir sorusuna ilk olarak bilinen en eski eser olan Thomas More’un hayali cevabı verilmektedir. Utopia adını taşıyan eserinde, hayali olarak devlet anlatımına yer veren Thomas More, yaşayan halkın tümünün, devlet adına çalıştığını ve orada paranın geçerli olmadığını aktarmıştır. Üretim yapan herkes, ihtiyaçlarını karşılayacak kadar alım yapar. Diğer eserlerden birisi de Tommaso Campanella eseridir.

Güneş Devleti eserde ise kişiler bir gün içerisinde yalnızca 4 saat çalışır ve diğer saat aralıklarında sanat, bilim ile uğraşarak yaşam sürdürmektedir. Aile kavramının yer almadığı ütopyada, eş seçimi devleti yönetenler tarafınca yapılmaktadır. Bölge ise adil olan rahip tarafınca herkese eşit olarak yapılmaktadır. Son eserler ise Orwell’in ütopyası ve Francis Bacon’un Yeni Atlantis eseridir. Bunların dışında yakın zamanda da geçerli olan korkutucu ütopyalar, özendirici ütopyalar, ekonomik ütopyalar, politik ütopyalar, bilimsel ütopyalar ve dini ütopyalar olarak farklı kategorilere ayrılmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.