Tekerrür Etmek Ne Demek?

tarih tekerrürden ibarettir.

Tekerrür etmek kelimesi okuduğumuz kitaplarda, izlediğimiz filmlerde günlük hayatımızın bir çok anında karşımıza çıkan bir ibaredir. Genç kuşak tekerrür etmek ne demek sorusunun cevabını bilemeyebilir. Nitekim sözcük Arapça kökenlidir ve eski zamanlara nispeten günümüzde kullanımı azalmakta olan sözcüklerden biridir. Türkçeyi kısıtlı kelimelerle kullanmaya başlamamız ve konuşmaktan çok yazışmaya dönüşen teknolojik şartlar bunun nedenlerinin ana temasıdır.

Tekerrür Etmek Ne Demek?

Gelelim tekerrür etmek ne demek sorusunun cevabına. Kısa ve öz bir cevap verecek olursak yaşanmış bir anın yinelenmesi, tekrarlanması bu sözcüğün karşılığıdır.

TDK’ ya göre Tekerrür Etmek = Yinelenmek, Tekrarlanmak

Tekerrür Etmek İle İlgili Tarihi ve Edebi Sözler

Tarih tekerrürden ibarettir diyorlar, hiç ibret alınsaydı tekerrür eder miydi? (Mehmet Akif Ersoy)

Tarih hep tekerrür eder adaşım çünkü insanoğlu asla ders almaz. (Ayşe Kulin)

İşkence tekerrür ettikçe işkence olmaktan çıkar, seyirci için. (Cemil Meriç)

Madem ki hiçbir anın ötekine benzemediğini ve tarihin tekerrür etmediğini öğrendik, yarını tahmin etmeye niçin cüret ediyoruz ve ilimle fal kitabı arasındaki büyük farkı niçin anlamıyoruz? (Peyami Safa)

Acaba tarih, hakikaten bir tekerrürden mi ibarettir? Bu tekerrür, gittikçe zayıflayan ve kaybolan bir hayalden ibarettir. (Oğuz Atay)

Tekrar, hafızanın dostudur. Tekrarla ki, unutkanlığın tekerrür etmesin… (Ahmet Ümit)

Ne demiş adam: “Tarih tekerrür etmez; çünkü tarihsel dönemler art arda geldikçe, tutkular aynı kalsa da, düşünceler değişip durur. (Cemal Süreyya)

Köhne tarihin kubbesi altında değişen yalnızca elbiselerdir. Her devirde her şey zıttı ile vuku bulur. Tarihin tekerrür etmesi bu bakımdan manidardır..! (İskender Pala)

Savaş, onun tekerrür etmkte olmasıdır.esini sağlayan fiziksel neden giderilmediği müddetçe kaçınılmazdır ve nihai analizime göre bu neden, üzerinde yaşadığımız gezegenin muazzam büyüklükte olmasıdır. (Nikola Tesla)

Tarih tekerrür etmez, fakat bize yol gösterir.. Platon demogogların serbestçe konuşma özgürlüğünü sömürerek başa geçip tiranlaşacaklarına inanırken, Aristotales de insanları, eşitsizliğin daima istikrarsızlık getireceği konusunda uyarmıştı… Zihinlerdeki bu korku, yönetimdeki gücün tek bir kişi ya da grupta toplanması veya yöneticilerin hukukun üstünlüğü yerine kendi menfaatlerini düşünmesiydi.. (Timothy Snyder)

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.