Tağşiş Ne Demek ? Gıda Tağşiş Nedir?

tağşiş nedir

TDK kaynaklarında tağşiş nedir sorusunun cevabı olarak; Herhangi bir şeyin (maddenin) içine farklı bir madde karıştırmak yada katıştırmak karşılığı verilmiştir.

Tarım Bakanlığının mevzuatında ise tağşiş kelimesi; Gıda maddelerinin ve gıdayla temas halinde olan maddelerin doğallığının bozulması yada mevzuatta izin verilen içerik değerlerine aykırı üretilmesi olarak tanımlanmaktadır. Yani ürünlere ana özelliklerini veren öğelerin ve bu öğelere ait besin değerlerinin tamamında yada bir kısmında içerik değişimi yapılarak mevzuatta belirtilen sınırların aşılması durumuna gıda tağşişi yada taklidi denilmektedir.

Kısa ve öz olarak bir ürünün doğal halini bozup katkı maddesi ile ürünün içeriğiyle oynama durumuna tağşiş denilmektedir.

Sadece gıda sektöründe değil altın, gümüş başta olmak üzere bir çok alanda tağşiş yapılması yani ürünün içeriğinin değiştirilerek ayarının düşürülmesi mümkündür ve bu yollara başvurarak insanların sağlığıyla yada ekonomik durumuyla oynayan kişilerin gerekli mercilere şikayet edilmesi elzemdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.