SUV Araç Nedir?

Yerli otomobillerin tanıtılması ile birlikte SUV araç internette sıklıkla aratılan kavramlar arasında yer almaktadır. SUV araçlar, “Sportif Kullanımlı Araç” olarak tanımlanmaktadır. Temel mantığı incelendiği zaman bu araçların hacimlerinin diğer araçlara göre daha geniş olduğu gözlemlenmekte, off-road kapasitesinin yüksek olduğu da bilinmektedir.

Bu araçlar genellikle geniş ailelerin kullanımı maksadıyla üretilmektedir. Eğimlerle dolu arazilerde de bu tarz arabalar kullanıcıların oldukça işine yaramaktadır. SUV araç yüksek yapısına rağmen yol tutuşunun yüksek olması nedeniyle çoğu insanlar tarafından tercih edilmektedir.

SUV Araçlar Neden Tercih Edilmektedir?

Suv araçların ülkemizde sıklıkla tercih edilmesinin temel sebepleri görünümlerinin yolculara güven vermesi nedeniyledir. Görünümünün sağladığı avantajların yanı sıra yola hakim olmayı seven kullanıcıların da sıklıkla tercih ettiği bir segment olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda güvenlik hususunda da dikkat çekici niteliktedir.

4×4 ve SUV’lar Aynı Tarz Araçlar Mıdır?

Suv araçlar genellikle 4×4 araçlar ile karşılaştırılmaktadır. Bu iki segmentin benzer özellikleri olsa da SUV’ların dört çeker sürüşe her zaman sahip olduğu söylenemez. SUV araçların tercihe göre değişir yapıları da söz konusudur. Önden çekişli ve arkadan itişli olarak da tasarlanabilen bu araçlar kullanıcıların tercihlerine bırakılmaktadır. 4×4 modeller, güç dağılımını dört teker üzerine muhteşem şekilde dağıtmaktadır. Bu özellik sayesinde araç yol koşullarına aldırmaksızın her ortamda yüksek çekiş özelliği kazanmaktadır.

SUV Araç Çeşitleri

SUV araçlar, geniş üretim yelpazesi sayesinde sınıflandırma yapabilme imkanı sunar hale gelmiştir. Bu çeşitler arasında kullanıcılar istekleri doğrultusunda seçim yapabilmektedir.

SUV araçlar kendi içerisinde mini, tam ölçekli, kompakt ve uzatılmış SUV araçlar olarak kategorilere ayrılmıştır. Kullanım amacı ve taşıma kapasitesine göre bu kategoriler arasında seçim gerçekleştirilmektedir.

Crossover ve SUV Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

SUV araçlar genellikle crossover araçlar ile karıştırılmaktadır. Bu araçlar arasındaki en büyük farklılıklar şasilerdir. SUV araçların şasileri genellikle bu araçlar için özel olarak üretilen araçlardır. Özel olarak üretilen bir şasi mevcut değilse pikap şasisinin kullanıldığı da gözlemlenmektedir.

Crossover araçlarda kullanılan şasiler ise hatchback, station wagon veya sedan şasileri arasından seçilmektedir. Bu şasilerin araçlarda kullanılıyor olması aracın yükselmesini sağlamaktadır. SUV’larda kullanılan şasiler bagaj hacimlerinin genişlemesini sağlamaktadır.

SUV araçlar ile Crossover araçlar arasındaki diğer farklılıklar ise Crossover araçlarda genellikle 4×2 kullanılmasıdır. SUV’lar ise daha farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler Crossoverlar ile SUV’ların birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır.

SUV ve Jeep’ler Arasındaki Farklar

SUV araçlar, genellikle 4×4 üretilebildiği gibi 4×2 olarak da üretilmektedir. Jeep’ler ise dört çeker olarak üretilmektedir. Aralarındaki en temel farklılıklardan biri budur.

Jeep’ler genellikle engebeli arazilerde ve şehir dışında kullanılmaktadır. SUV’lar ise şehir merkezlerinde asfalt yollarda daha iyi performans gösteren tiptedir. Jeep’ler motor kapasitesi olarak oldukça güçlü yapıdadır. SUV araçlar ise Jeep’lere oranla daha düşük motor kapasitesine sahip olduğu için performans olarak da Jeep’lerle yarışabilir düzeyde değildir.

Motor hacmi olarak karşılaştırıldığı zaman Jeep’ler 3.000 CC’den başlamaktadır. SUV’ların motor hacimleri ise düşük tutulabilmektedir. 1.2’ye kadar gözlemlenebilen bu düşüş bazı araç kullanıcılarının tercihlerini değiştirmektedir.

SUV araçlar için özel şasiler üretilebildiği gibi kamyonetler için kullanılan şasilerin kullanıldığı da görülmektedir. Jeep’lerde kullanılan şasiler ise tamamen Jeep’ler için özel üretilmektedir. Yakıt tüketimi açısından bir kıyaslama yapılırsa Jeep’lerin SUV araçlara oranla daha fazla yakıt tükettiği bilinmektedir. Jeep’lerin fiyatları genellikle SUV araçlara oranla oldukça yüksektir.

Bu kriterler dikkate alındığı zaman tercihlerde de değişim gözlemlenmektedir. Kullanım amacınızı dikkate alarak bu araçlar arasında tercihinizi yapabilirsiniz. SUV araçlar ile şehir içinde yol tutuş keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.