Stenografi Nedir? Stenograf Ne Demek?

stenografi nedir

Stenografi en kısa tabiri ile çabuk yazma sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu kısa tabirden de anlaşılacağı gibi hızlı yazılması gereken durumlarda, noktalama işaretleri ve kelimeler yerine çeşitli ve basit semboller ve kısaltmalar kullanılmasını öngören, farklı çeşitlerde uyarlanmış steno alfabeleri bulunmaktadır. Bu alfabelerin en belirgin ve ortak özelliği, yazımı hızlandırmak için küçük ve dar semboller kullanılmasıdır. Bu alfabelerce uyarlanan semboller sayesinde, normal şartların çok daha üzerinde bir hızla yazılı kaynaklar oluşturmak ve kayıt tutmak mümkün hale gelmektedir. Steno alfabesine hakim olup bu tür kayıtlar tutan ve bu alfabe üzerinden, hızlı yazıya geçirme özelliğine sahip kişilere stenograf denmektedir.

Stenografinin mazisine bakacak olursak, asırlardır kullanılan bir sistem olduğunu görebiliriz. M.Ö.1. Yüzyılda, köleliğin yaygın olduğu dönemlerde, azat edilmiş bir köle olan Marcus Tullius Tiro tarafından oluşturulan ve Tiro işaretleri olarak adlandırılan sistem antik çağa ait ilk stenografi örneği olarak bilinir. Stenografi ibaresini ilk kullanan kişi ise, 17. Yüzyılda yaşayan John Willis’dır. Willis bazı geometrik işaretleri kullanarak modern steno alfabesi sistemine yaklaşan ilk isim oldu. Modern anlamda ilk steno alfabesi ise İngiltere’de oluşturuldu. Bunun temel nedeni de parlamento kurulması ile burada gerçekleşen konuşmaların kayda alınması gereksinimidir. Normal alfabe bu süreçte hızlı yazma işlevini gerçekleştirmekte yetersiz kalmıştır ve steno alfabesi üzerinden bu kayıtlar tutulmuştur. 1837 yılında İngiltere’de ortaya çıkan bu sistem İsaac Pitman sistemi olarak bilinir ve günümüzde de en yaygın kullanılan stenografi sistemidir.

Mecliste kullanılan steno alfabesine bir örnek.

Stenograf Kime Denir? Nerelerde ve Ne İş Yapar?

Farklı yüzlerce çeşidi olan stenografi alfabelerinden herhangi birine hakim olup, bu alfabe doğrultusunda hızlı kayıt tutma özelliğine sahip kişilere stenograf denmektedir. Stenograf bir meslek gurubunun da adıdır ve yıllardır icra edilmektedir. Günümüzde meclis oturumlarında, mahkemelerde, genel kurullarda, komisyonlarda ve çoğunlukla devlet kurumları başta olmak üzere birçok yerde stenograflar görev almaktadır.

TBMM belirli aralıklarla genç stenograf adaylarını işe almakta ve bu doğrultuda eğitmektedir. Stenografi alfabe sistemi ile dakikada 250 kelime yazılabilmesi mümkündür ve bu durum oturumlarda kayıt tutulması konusunda oluşabilecek sıkıntıların önlenmesi için stenografları vazgeçilmez bir meslek grubu haline getirmiştir. Eski çağlarda, bu yazım işlevi için klasik yöntemler kullanılırken, günümüzde steno alfabesine özgü daktilolar aracılığı ile stenograflar mesleğini icra etmektedir. Lakin dilimize uygun bir steno daktilosu üretilemediğinden, Türk stenograflar hala kalem ve kağıt gibi klasik yöntemlerle görevlerini icra etmektedirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.