Siber Saldırı Nedir?

Günümüzde en çok merak edilen sorular arasında siber saldırı nedir? sorusu gündemimize gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi günümüzde birçok güvenlik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hackerler yani zararlı kullanıcılar internet sitelerine, bilgisayarlarda, devlet kurumlarına, polis ve jandarmalara birimlerine karşı saldırı amaçlı trojen ve solucan gibi virüslerin yollanmasıyla bilgiler ele geçirilmektedir. Ayrıca bu alanı kullanılamaz bir hale getirilmesi amacıyla yapılan saldırılara da siber saldırı adı verilmektedir.

Siber saldırı hem şahısa hem de kurama ya da devlete yönelik olarak yapılabilmektedir. Devlet içerisinde siber savaşı adı verilen bir rekabete ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu siber savaş farklı yöntemler şeklinde karşımızda bulunmaktadır. Telefon dinlenmeleri, gizli evrak görüntülenmesi, ajanlık ve casusluk gibi birçok işlem yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu saldırılar için birçok materyal kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar, akıllı telefon, internet aracılığı sayesinde şahıslara ya da devlet kurumlarına art niyetli saldırılara gerçekleştirilmektedir.

Siber Saldırı Türleri

Siber saldırı türleri karşımıza 2 şekilde çıkmaktadır. Birinci saldırı türü olarak saldırı yapılması amaçlanan ortamın şifre bilgileri el geçirilmektedir. Kişileri şifreleri ele geçirilmesinin ardından saldırı işlemlerinin hazırlığı yapılmaktadır. Virüs içeren mesajlar ya da içerikler gönderilmesiyle sanal saldırı işlemleri gerçekleştirilmektedir. Saldırı yapılmadan önce birçok hazırlık yapılarak gerekli bilgilerin toplanması gerekmektedir. Gerekli bilgilerin toplanmasıyla birlikte saldırı işlemi gerçekleştirilir. İkinci saldırı yöntemi ise karşımıza hisseye siber ortam sayesinde bireye psikolojik baskı oluşturulmasıyla birlikte bireyleri küçük düşürecek şekilde gerçekleşen siber saldırılar olarak çıkmaktadır.

Kimler Siber Saldırıya Maruz Kalır?

Günümüzde birçok insan siber saldırıya maruz kalmasıyla birlik birçok problemler yaşamaktadır. Bundan dolayı insanların akıllarından kimler siber saldırıya maruz kalır? sorusu bulunmaktadır. Bilgisayar ve internet ile iç içe olan kişiler siber saldırıya maruz kalma ihtimalleri bulunmaktadır. Böylelikle interneti çok kullanan çocuk ve genç kesimler siber saldırıya maruz kalan kesimler arasında bulunarak ön plana çıkmaktadırlar. Genç ve çocuk kesimler sanal ortamda tehdit ile karşılaşmaları durumundan bu durumu ailelerine bildirmekten çekinmelerinden dolayı hackerleri daha fazla cesaretlendirmesiyle bu kesim üzerinde çalışmaları başlatmaktadırlar. Bu durum birçok insan üzerinde psikolojik sorunlara dahi yol açmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.