Sefir Ne Demek?

Sefir Ne Demek?

Sefir kelime anlamı nedir araması yapan kullanıcılarımız için oluşturulmuş olan içeriğimiz içerisinde Sefir kelimesinin anlamı ve Sefir kelimesi anlamı nedir gibi soruları yanıtlamış olacağız.

Ülkemizde yeni yayınlanmaya başlayan Sefirin Kızı adlı diziden sonra son günlerde oldukça popülerleşen ve gitgide arama sayısı artan bu terimlerin net olarak ne olduğunu ve doğru kullanımının eksik olduğunu görmemiz bizi böyle bir içerik üretimine sevk etmiştir.

Sefir Ne Demek? TDK

Sefir kelimesi tamamı ile Arapça kökenlidir ve net bir isim olarak kullanılmaktadır. Sefir kelimesinin Türkçesi “Elçi” anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu Sefir kelimesi için Mehmet Şevket Esendal’dan şu örneği vermektedir:

“Herkes onun az zamanda büyük yer tutacağını, bir zaman gelip sefir, nazır olacağını söylüyorlar.” – Memduh Şevket Esendal

Sefir Kelimesi Nereden Gelmektedir?

Bugün Sefir dediğimiz pek bir kimse yoktur. Aslında Sefirler Büyükelçilerdir. Zamanında Sefir-i Kebirler bulunurdu ve onlar bulundukları ülke de Sefir yani Büyükelçi olarak görev yapmaktalardı. Herhangi bir ülkenin bir ülkedeki üst düzey temsilciliğini yapmakta olan Büyükelçi aslen meslek olarak diplomattır. Yani eğer diplomat değilseniz Büyükelçi olamıyorsunuz.

Büyükelçilerin net görevi, görev yapmakta oldukları ülkede vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanı, Cumhurbaşkanının temsilciliğini yapmaktadırlar. İmparatorluk tarihinde çok daha önemli konumdalardı. Osmanlı Sefirleri el üstünde tutulurdu ve onlara çok fazla hürmet ederlerdi. Çünkü bilirlerdi ki eğer Sefir memnun olmazsa dönemin padişahı onlara ıstırap olacaktır. İşte bu yüzden dönemin Sefirleri çok daha güvendeydi ve el üstünde tutulurlardı.

Zamanın Sefirlerinin göreve başlayabilmeleri için temsil ettikleri ülkenin imzasını taşıyan bir güven mektubu ile birlikte görev ataması yapılan ülkenin devlet başkanına giderlerdi. Gidilen ülkenin devlet başkanı, İmparatoru durumu kabul edip görevli kişiyi görev yerine gönderirdi. Aynı zamanda A ülkesinde bulunan Büyükelçilik, B ülkesine ait toprak parçasıdır. Toprak olarak, konum olarak A ülkesinde bulunuyor olsa da o toprak parçası, ayrıştırılmış ve izole edilmiş alan kesinlikle B ülkesine aittir ve müdahale edilemez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.