Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözünün Anlamı

Atasözleri, geçmişin yaşanmışlığı ile günümüze ışık tutan, kısa bir cümleye hakkında sayfalarca kompozisyon yazılacak kadar derin anlamları yükleyen değerli kaynaklardır. Sakla samanı gelir zamanı atasözü de günümüzde en sık kullanılan ve bilinen bu değerli kaynaklardan biridir.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Ne Demek?

Hayat akışında, elimize geçen ve gereksiz gibi gördüğümüz birçok şey olmuştur ve genellikle de bu tür gereksiz gördüğümüz şeyleri atmayı tercih etmişizdir. Lakin ilerleyen dönemlerde attığımız o şeye ihtiyaç duyacağımız bir an yaşayabiliriz ve gereksiz gördüğümüz o şey, ihtiyaç duyduğumuz o an için altın kıymetine binebilir. Bu nedenle gereksiz gibi gördüğümüz şeyleri (atasözün de saman olarak nitelenen kısım) atmak yerine saklamayı tercih etmeli ve ihtiyaç duyduğumuz o anda, pişmanlık duymak yerine sakladığımız yerden çıkarıp kullanmalıyız.

Kısaca sakla samanı gelir zamanı atasözünün anlamı nedir? Sorusunun cevabı olarak; Değersiz olarak gördüğümüz şeyleri atmak yerine saklamayı tercih etmeliyiz. Nitekim günün birinde o şeye ihtiyaç duyabiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.