Ruam Hastalığı Nedir ve Bulaşıcı mıdır?

ruam hastalığı ne demek? ruam hastalığı bulaşıcı mıdır?

İnsanlardan hayvana veya hayvanlardan insana bulaşabilen bir hastalık olan Ruam hastalığı, pek çok farklı özelliği ile tehlikeli bir özellik taşımaktadır. Tek tırnaklı olarak adlandırılan at, katır ve eşek gibi hayvanlarda görülme olasılığı bulunan bu bulaşıcı hastalık, insanlarda tedavisi bulunan bir hastalıktır. Ancak hayvanlarda henüz bir tedavisi yoktur. Bu nedenle at, eşek ve katır gibi hayvanlara bulaşması durumunda, ne yazık ki hayvanların itlaf edilmesi gerekir. Peki, genel anlamda ruam hastalığı nedir? Bulaşıcı mıdır? Bu gibi sorulara sizler için daha detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışalım.

Ruam Hastalığı Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere ruam hastalığı katır, eşek ve at gibi hayvanlarda görülmektedir. Bazı kesimlerde “at vebası” olarak da adlandırılabilen bu hastalık, hayvanlar veya insanlar arasında bulaşıcı bir özellik gösterebilir. Sakağı veya mankafa hastalığı olarak da bilinen ruam hastalığı, zoonoz bir hastalık türü olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın etken maddesi konumunda olan Pseudomonas Mallei, çoğalma hızı ile ön plana çıkar. Bu etken maddesi ile beraber ruam hastalığı;

 • Rutubetin yoğun olduğu alanlarda,
 • Ruam apsesi içerisinde yer alan irinde,
 • At, katır ve eşek gibi hayvanların su içtiği yerler olan yalaklarda ve
 • Karanlık mekânlarda, daha tehlikeli olmaktadır.

Ruam hastalığının bünyesinde bulunan etken, yukarıda belirtilen alanlarda daha fazla yaşadıkları için, bu sebeple hastalığın bu gibi alanlarda daha hızlı yayılması ve bulaşması olağan bir durumdur.

Ruam Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Farklı belirtiler çerçevesinde at, katır ve eşek gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen ruam hastalığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Yalnızca hayvanlardan insanlara geçmez. Bazı durumlarda ruam hastalığı bulunan insanlar, bu hastalığı hayvanlara da geçirebilir. Hastalığa genel anlamda bakıldığında ise;

 • Sindirim,
 • Deri ve
 • Solunum yoluyla bulaşabildiği bilinmektedir. Zaten hastalık genel anlamda akciğeri hedef aldı ise, bu durumda solunumda bir güçlük oluşmaya başlar.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu doğrudur ancak burada önemli bir hususa da değinilmesi gerekir. Hastalığın ortaya çıktığı tek tırnaklı hayvanlardan, insanlara bulaşması, et tüketimi ile gerçekleşir. Yani at, katır ve eşek gibi hayvanların etlerinin tüketilmesi durumunda, eğer bu hayvanlarda ruam hastalığı var ise, hastalığın insanlara bulaşması çok da sürpriz olmayacaktır. Bununla beraber insanların;

 • Hasta olan hayvanların bulunduğu ortamdaki havayı soluması,
 • Hayvanların tımar takımlarına dokunulması ve bu takımların kullanılması,
 • Kirli yataklıklarda dolaşılması,
 • Hayvanların su içtiği akarsudan veya dereden su içilmesi ve
 • Hastalığın bulunduğu hayvanlar ile temas halinde bulunulması durumunda hastalık insanlara bulaşabilir.

Tehlikeli bir hastalık olan ruam hastalığı, hayvanlara bulaşması durumunda tedavi edilemezken, insanlarda ise tedavisi mümkündür. Hastalığın bulaştığı hayvanlar itlaf edilir. Ancak insanlarda tedavisi çeşitli teknikler ile mümkündür. Bununla beraber insanlarda da ölümcül bir hastalık olduğu unutulmaması gerekir.

Ruam Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık hayvanlara bulaşması durumunda pek çok belirti gösterir. Bu belirtiler ise aşağıdaki gibidir:

 • Hayvanın derisinde, derecesi büyük irinli apseler ortaya çıkmaktadır.
 • Hastalık bulaştıktan sonra hayvanlarda solunum güçlüğü de ortaya çıkmaktadır.
 • Ruam hastalığı hayvana bulaştı ise, bu durumda hızlı bir ölüm meydana gelmektedir.
 • Hastalığın bulaştığı hayvanlarda iştah eksikliği oluştuğu için, zamanla zayıflama söz konusu olmaktadır.

Hayvanın direnci veya güçlü oluşuna göre de 3-4 güç içerisinde veya daha uzun sürede ölüm gerçekleşmektedir. Eğer hayvanlarda toplu bir bulaşma söz konusu ise, diğer hayvanlara sıçramaması açısından, hayvanların itlaf edilmesi gerekir. Ne yazık ki bu hastalığın hayvanlarda bir tedavisi bulunmamaktadır. İnsanlara bulaşması durumunda ise, antibiyotik kullanımı gerçekleştirilerek doktorlar tarafından bir tedavi uygulanmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.