Rönesans Ne Demek, Rönesans’ın Oluşumu?

Dünyada tarihindeki hemen hemen bütün düşünce düzenini etkileyen Rönesans’ı inceleyeceğiz. Rönesans Ne Demek? diye baktığımızda “yeniden doğuş” anlamına geldiğini görürüz. 15. yüzyılda başlaması ile aynı dönemde Avrupa’da yayılmıştır. Rönesans temelde ise bazı anlayışlara sahiptir. Yeryüzünün ilgi çekici ve araştırılmaya değer olduğu, insanın güçlü bir varlık olduğu ve bu gücüyle önemli başarılar elde edebileceği gibi anlayışlara sahiptir. Aynı zamanda insanın sürekli faal olması ve dünyanın bu ilgi çekiciliği sayesinde başka dünyaları araştırma mantığının olmaması gibi realiteye dayanan anlayışları da barındırmaktadır. Rönesans’ın sebepleri, nedenleri ve oluşturmuş olduğu sonuçlar dünya tarihinde önemli unsurları oluşturmaktadır. Bu yönüyle herkesçe bilinmesi gereken tarihi bir konuma sahiptir.

Rönesans’ın Oluşumundaki Sebepler

Rönesans ilk olarak İtalya’da başlamıştır. Daha sonra ise diğer Avrupa ülkelerinde yayılmıştır. Rönesans’ın Oluşumundaki Sebepler ise beş ana başlık altında incelenebilmektedir. Kâğıt ve matbaanın icadı, coğrafi keşiflerden sonra sanattan zevk alan zengin bir kesimin ortaya çıkması ilk iki başlığı oluşturur. İstanbul’un fethinden sonra birçok bilim adamının İtalya’ya giderek bazı çalışmalarda bulunması ve coğrafi keşifler üçüncü ve dördüncü madde olmaktadır. Coğrafi keşiflerin etkisi ve antik kültürün ( Eski Yunan Kültürü) incelenmesi ise son başlığı oluşturmaktadır. Rönesans’ın İtalya’da başlamasının nedenleri arasında coğrafi konumu, ekonomik durumu, tarihsel ve siyasal durumu ve elbette ki dinsel nedenleri etkili olmuştur.

Rönesans’ın Etkili Olduğu Alanlar

İtalya’da Rönesans Hümanizma düşüncesi ile başlamıştır. Hümanizmin öncüleri arasında Dante, Petrark ve Bokaçius yer almaktadır. Yunanca, Latince ve İbranice metinlerin incelenmesi yönüyle Rönesans edebiyat alanında etkili olmuştur. Rönesans’ın Etkili Olduğu Alanlar arasında güzel sanatlar içerisinde resim, mimarlık ve heykeltıraşlık vardır. Resimde anatomi bilimin gelişmesi, perspektifin incelenmesi yönüyle etkide bulunmuştur. Böylelikle İtalya’da zaman içerisinde üç resim okulu oluşmuştur. Bunlar Venedik Okulu, Floransa Okulu ve Roma Okuludur. Mimarlık alanında ortaçağın mimarisi olan gotik tarzı terk edilmiş ve yeni bir mimari üslup oluşturulmuştur. En önemli temsilciler Bramant ve Mikel Anj’dır. Heykeltıraş alanında antik dönem heykellerinin incelenmesi konusunda etkide bulunulmuştur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.