Reprezant Ne Demek? Ne İş Yapar?

ilaç mümessili

Reprezant bir meslek türünü ifade etmektedir ve Türkiye’de bu meslek grubu yaygın şekilde mümessil olarak bilinmektedir. Reprezant ne demek? Sorusunun cevabı da bu doğrultuda, mümessil ne demek? Sorusunun cevabı ile doğru orantılıdır.

Reprezant (Mümessil) Nedir ve Ne İş Yapar?

Reprezant kelimesi İngilizcedir ve Türkçe tercümesi temsilcidir. İlaç firmalarının ürünlerinin tanıtımı ve pazarlanmasından sorumlu temsilcilere reprezant yani ilaç mümessili denmektedir. Bu kişiler bağlı oldukları ilaç firmalarından pazarlanacak ilaç ile ilgili gerekli bilgileri alır ve bu ilaç üzerine pazarlama teknikleri geliştirirler. Eczaneler, sağlık ocakları, hastaneler ve doktorlar bu pazarlama tekniklerinin uygulanacağı ve ilacın satışının sağlanacağı ana hedeflerdir. Reprezant, pazarlanacak ilaç üzerinde gerekli çalışmaları yaptıktan sonra bu kurumları teker teker ziyaret eder ve ilacın tanıtımını yaparak bundan sonraki süreçte ilacın sektördeki payının artmasını sağlamaya çalışır.

Reprezant Nasıl Olunur?

Üniversitelerin, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümlerinde verilen eğitim bu sektör üzerinedir. Bu bölümde eğitim alıp mezun olan kişiler reprezant yani ilaç mümessili  olabilirler. Üniversitelerin bu bölümlerinde tıbbi mümessillik ve pazarlama teknikleri öğretilmekte ve ilgili alan için kalifiye elemanlar yetiştirilmektedir.

İlaç sektörü, ekmek ve su gibi ölümsüz bir sektördür ve gelecek konusunda kaygı duyulmayan bir alandır. Nitekim günümüz hastalıklarının bir çoğundan dünya toplumlarının büyük bölümü tedaviyi ilaçlarda aramaktadır ve bu durumun sürekliliği de kesin gibidir. Bu nedenle reprezant yani ilaç mümessili olanların bulundukları sektörde gelecek kaygısı yaşamayacağı söylenebilir ve iş imkanlarının geniş olduğu bir sektör olduğu da belirtilebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.