Regl Ne Demek?

Regl ne demek: Kadınların vücudunda artık ihtiyacı olmayan dokuların dışarı atıldığı döneme regl adı verilir. Bu dokular rahimden dışarı çıkar. Ayrıca her ay kadınların yaşadığı özel bir dönemi kapsar. Ergenliğe ulaşmış kadınlar, yumurta üretmeye başlar. Bu nedenle her ay meydana gelen yumurta gelişimi sona erdiğinde, sperm ile döllenmenin yaşanmaması halinde ihtiyaç duyulmayan yumurta kanama yoluyla vajinadan atılmaktadır.

Regl Neden Olur?

Adet kanaması dönemlerinin arasında kalan döngünün amacı, dölyatağının gebeliğe hazırlanmasını sağlamaktır. Ayrıca düzenli bir şekilde döngünün devam edebilmesi için ruhsal ve fizyolojik süreçler devreye girer. Adet döneminin ilk gününde beyindeki hipofiz isimli salgı bezinden salgılanan hormonlar, yumurtalıklardan birine ulaşır ve bu sayede yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar. Bu sayede de östrojen hormonu üretilmeye başlanır.

Östrojen hormonu, gebelik için ön hazırlık sürecini yönetir. Yaklaşık 14 gün devam eden uterus iç tabakasının kalınlaşma sürecinde de yumurta hücresi çevresinde sıvı birikir. Folikül adı verilen yapı da bu süreçte oluşmaktadır. Ortalama 20 mm çapında ve içi sıvı dolu olan folikül yapıları, hipofizden dolayı salgılanan hormonla beraber çatlar ve içerisindeki yumurta hücresinin serbest kalması sağlanır.

Vücutta bu olaylar yaşanırken, olgunlaşan yumurta hücresi fallop tüpüne girerek ilerlemeye başlar. Tüp içerisinde oosit adı verilen sperm hücresiyle döllenme yaşanırsa, gebelik başlamış olur.

Ergenlik döneminde başlayan adet görme olayı (regl), bazı kadınlarda şiddetli ağrılara neden olabilir. Bazı kadınlarda ise çok hafif bir şekilde seyreder. Regl dönemi normal şartlarda 5 gün sürer. Ancak 1 haftaya kadar devam eden regl süreciyle de karşılaşılabilir.

Regl Dönemi Cinsel İstek

Kadınlar regl olduktan sonra fiziksel ve ruhsal değişimlere uğrar. Regl döneminden önceki sürece ‘regl öncesi gerginlik sendromu’ adı verilir. Regl öncesinde ayrıca iştahta değişiklik, huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik ve cinsel istek değişimleri de ortaya çıkar.

Kadınlardaki regl dönemi cinsel istek her bünyede farklılık gösterecektir. Bazen azalma bazen de ciddi bir artışın yaşandığı cinsel istek sürecinde genelde azalma yaşanır. Çünkü regl öncesinde kadınların yaşadığı zorlu süreçler, cinsel ilişkiden uzak durulmasına neden olabilir.

Regl döneminde ayrıca kadınlar kendini temiz hissetmeyebilir. Erkeğin bu durumdan rahatsız olacağını düşünen kadınlar doğal olarak erkeklerden uzaklaşmaya başlayabilir. Her kadının inanç ve yaşam tarzına göre değişen bu durumlar regl öncesinde ve sonrasında da karşılaşılabilir. Haliyle regl dönemi genel olarak cinsel hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.