Ram Nedir?

Ram nedir (Eğitim): Açılımı ‘Rehberlik Araştırma Merkezi’ olan Ram, çocuklardaki temel eğitimleri yönlendirmek amacıyla kurulan özel bir merkezdir. Çocuklardaki aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dil gelişiminde gerilik gibi süreçlerin takibini sağlayan Rehberlik Araştırma Merkezi’nde, çocuğa özel testler uygulanmaktadır. Bu testlerin sonucuna göre özel eğitime ihtiyacı olup olmadığına karar verilir.

Öğrenciler Hangi Durumlarda RAM’a Gönderilir?

Öğrencilere sağlanan her türlü destek ve yardıma karşın öğrencilerin eğitim programlarından yararlanamaması durumunda öğrenci için RAM’dan randevu alınır. Daha sonra öğrenci velisinden de inceleme ve yerleştirme izinleri alınır. Ardından devam edecek olan süreç aşağıdaki gibidir;

 • Veli görüşme formu doldurulur.
 • Görüşmeden önce tıbbi tanılama raporları incelenir.
 • Öğrencinin gözlem ve oyun odasında gözlemlenmesi sağlanır.

Okulda akranlarından farklılık gösteren öğrencinin farkına varma süreci de çok önemlidir. Okul yönetimi başta olmak üzere öğretmen, rehber öğretmen ve ebeveynlerin, öğrencinin evde ve okul içerisinde yaşadığı sorunları değerlendirmesinin ardından RAM’a gönderme süreci başlatılır.

Rehberlik Araştırma Merkezi Bölümleri ve Görevleri

Rehberlik Araştırma Merkezi’nde özel eğitim bölümü ile psikolojik danışmanlık bölümü yer almaktadır. İlçelerde bulunan okulların rehberlik servisleriyle paralel olarak çalışan psikolojik danışmanlık bölümü ayrıca senelik rehberlik planların hazırlanmasına katkıda bulunur. Okullardaki rehber öğretmenlerin de mesleki bilgilerinin artırılması için seminerler düzenler.

Özel eğitim bölümü ise gelişimde gerilik yaşayan çocukların yanı sıra üstün zekalı olduğu düşünülen çocuklarda inceleme ve değerlendirme işlemleri yapar. İşitme kaybı, otizm, görme kayıpları, zihinsel ve bedensel yetersizlik, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü gibi konularda çocuklar için okullarda uygun hizmetlerin sağlanması amacıyla destek verir.

Genel olarak Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin görevleri şu şekildedir;

 • Meslek ve okul seçiminde öğrencilere rehberlik yapar.
 • İzleme ve değerlendirme ekibi kurarak çalışmalarını il genelinde yürütür.
 • Başarısızlık sebeplerini ortaya koyarak öğrenciler için kaliteli eğitim ortamı önerilerinde bulunur.
 • İl düzeyinde eğitsel yerleştirme, tanılama, değerlendirme ve izleme faaliyetlerini yürütür.
 • Davranış sorunu olan çocuklar için terapiler düzenler ve sonuçlarını değerlendirir.
 • Bireysel eğitim programı uygulanması gereken bireyler için gerekli aksiyonları alırken, özel eğitim sınıf öğretmenlerine destek sağlar.
 • Okulların her yıl sonu genel çalışma programlarını kontrol eder. Daha sonra rapor hazırlayarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aktarır.
 • İl Özel Eğitim Kurulu’nda görev alır. Görev sorumluluğuyla beraber danışmanlık hizmetlerine devam eder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.