Radara Yakalanmak Nedir?

Radara yakalanmak nedir: Yerleşim yerleri içinde ya da dışında belirli noktalara bırakılan radar cihazlarındaki hız sınırını aşan araç sahiplerinin karşılaştığı duruma radara yakalanmak denir. Aynı durum geçiş ihlalleri için de geçerlidir. Radara yakalanmış olan araçlara ceza kesilir ve sürücüler de bu cezalarla ilgili posta yoluyla bilgilendirilir. Ayrıca internet üzerinden radar cezası sorgulaması yapılabilmektedir.

Radara Yakalandığımı Nasıl Anlarım?

Gelişen teknolojiler nedeniyle birçok araç sahibi, cezaya tabii olup olmadıklarını fark edemeyebilir. Bununla birlikte trafikte yapılan hız ve geçiş ihlallerine karşı sürücülerin mutlaka kurallara uyması gerekir. Herhangi bir bölgede sürücüler radara yakalanıp yakalanmadığını ancak e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilir.

E-Devlet’e giriş yapan araç sahipleri ilk olarak e-Hizmetler bağlantısına ulaşmalı ve daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne giriş yaparak ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ bağlantısına erişim yapmalıdır. Alternatif olarak gib.gov.tr internet adresinden borç sorgulama ve ödeme bağlantısına tıklanarak ‘trafik cezası sorgulama ve ödeme’ sayfasına ulaşılabilir.

Her iki sayfada da araç sahipleri isim, soy isim ve T.C. kimlik numaralarını sisteme girerek sorgulama yapabilir ve son 1 yıla ait olan trafik cezalarını sorgulayabilir. Trafik cezası ödeme işlemleri için ise söz konusu cezasının sürücüye tebliğ edilmesi gerekir. Cezanın tebliğinin ardından anlaşmalı bankalar üzerinden, PTT şubelerinden veya kredi kartıyla radar trafik cezası ödenebilir.

Radar Cezası Ne Kadar?

Radara yakalanma cezası 2019 yılı için %23,73 oranında yapılan zam ile uygulanmaya başlanmıştır. 2019 güncel radar cezaları hız limitine göre belirlenmektedir. Şehir içi hız limiti 50 km olan yerlerde hızı 55 ile 65 km arasında aşmanın cezası 291 TL’dir. 75 km’ye kadar aşmak 604 TL, 75 km ve üzerindeki hız limiti aşımlarında 1,240 TL olarak ücretlendirilir.

Hız limiti 80 km olan yerlerde;

  • Hızı 80-104 km arasında aşmak 291 TL
  • Hızı 104-120 km arasında aşmak 604 TL
  • 120 km ve yukarısında aşmak 1,240 TL olarak cezalandırılır.

Otoban hız limiti 120 km olan yerlerde mevcut hızı 132-156 km arasında aşmanın cezası 291 TL’dir. 156 ile 180 km arasındaki aşımın cezası 604 TL iken, 180 km ve daha yukarısında yapılacak hız aşımının para cezası da 1,240 TL’dir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.