Pusula Nedir?

Manyetik bir çubuk olan pusula dünyanın manyetik yönü özelliğine bağlı kalarak, çubuğun sürekli olarak sabit kalması şeklinde işlevselliğini sağlamaktadır. Günümüzde özellikle dağcılar ve turistler için oldukça ideal bir araç olarak görülen pusula, yön ve mevki bulmaya yaramakta ve bu amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

Pusula Nasıl Kullanılır?

İnsanlar tarafınca yaygın olarak kullanılmış olsa da, bilmeyen kişiler tarafınca yaygın olarak sorulan pusula nasıl kullanılır sorusu için öncelikle bilinmesi gereken bazı önemli bilgilerin olduğu söylenmektedir. İlk olarak manyetik sistemler ile birlikte çalışmakta olan pusula, kullanım sırasında etrafında kullanılabilecek diğer manyetik cihazlardan etkilenebilmektedir.

Daha net bir ifade ile saat, cep telefonu, tablet, otomobil, müzik çalar ya da radyo gibi cihaz ya da ürünlerden etkilenen pusula, bahsedilen ürünler olmadan kullanılmaya özen gösterilmelidir. Genel olarak pusula üzerindeki çubuklar 2 farklı renkten oluşmakta ve kırmızı, beyaz olarak yer almaktadır. Kırmızı çubuk daima kuzeye, beyaz çubuk ise güneye bakmaktadır. Özellikle ellerinde harita olan kişilerin kolaylıkla kullanılabilecek olan pusulalar, insanların bulundukları bölgelerden, belirledikleri yöne doğru gidebilmelerini sağlamaktadır.

Pusula Nerelerde Kullanılır?

Her ne kadar teknoloji gelişmiş ve gidecek olduğumuz yerler için navigasyon cihazları hayatımıza girmiş olsa da, şarj ya da internet çekmemesi gibi durumlar nedeni ile insanlar bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ancak çok eski yıllardan beridir, sorunsuz olarak kullanım avantajı sunan pusula için pusula nerelerde kullanılır soruları da sorulmaktadır.

Öncelikle denizcilik sektöründe yaygın olarak kullanılan pusula, ticaret amaçlı yolculuğa çıkılması ve denizde yön bulmak adına tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra havayollarında da yön bulmayı sağlayan pusulalar, halk arasında kır gezilerinde, dağ yürüyüşlerinde, kamp etkinliklerinde ya da uzak bölgeleri bulabilmek amaçlı kullanılan cihazlardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.