Pejmürde Ne Demek?

Pejmürde Ne Demek?

Çevremizdeki insanların birbirleri ile alay etmesine alışığız. İnsanlar bir diğer insanın giydiği yırtık pırtık elbiseler ile dağınık evleri ve eski eşyaları ile alay eder, güler ve ezikler.

Bu insanoğlunun doğal yapısında olan en temel unsurlardan bir tanesidir. Karşıdaki insana bunu direkt belli etmese de en azından içinden geçirir. Çok daha özellikli bir örnek olması amacıyla; Bir eve girdiğinizde evin içerisindeki eşyaların tamamının eski püskü olduğuna dikkat edersiniz. İçinizden “Eşyalar ne kadar eski” cümlesini geçirirsiniz. TDK tarafında pejmürde ne anlama gelir bakalım.

Pejmürde Kelime Anlamı TDK

Farsça karşılığı Pijmurde

1. sıfat Eski püskü, yırtık:
      “Bütün kasaba ahalisi gibi bunun da üstü başı pejmürde idi.” – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

2. sıfat Dağınık, perişan.

TDK, pejmürde kelimesini bu şekilde nitelendirirken aslında çok daha basit bir şekilde anlatım sağlamıştır. Oysa pek çok örneklerle anlatılarak anlamamış ziyaretçilere çok daha basit bir anlatım sağlamış oluruz.

Pejmürde kelimesi ne anlama gelir araması ile web sitemizi ziyaret etmiş kullanıcılar için net bir ayrım yapalım. Pejmürde kelimesi iki anlama gelmektedir. Birinci anlamı TDK tarafında eski püskü ve yırtık anlamına gelmektedir.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun güzel sözü ile örnek verilmiş. Genellikle eşyalar ve nesneler üzerine yoğunlaşan bir kelime olmuştur. İnsanların kullandığı nesnelerin ve eşyaların ne kadar eski olduğuna ve yırtık olduğuna işaret etmektedir. Yakın çevrenizde veya hiç tanımadığınız insanlara göre yapılan bir yorumdur. İnsanların kullandığı ve giydiği herhangi bir nesnenin eski püskü, yırtık olması halinde pejmürde kelimesi kullanılabilir.

Pejmürde kelimesinin bir diğer anlamı ise dağınık ve perişandır. Bir evin, ortamın ve iş alanının dağınıklığı pejmürde kelimesinin tam karşılığıdır. Eski Türkçemizin güzel ifadeleri olarak karşımıza çıkan bu kelimenin ana kökeni Latincedir. Girdiğiniz bir ortamın dağınıklığı ile alakalı yorum yaparken pejmürde kelimesini kullanmak yanlış olmayacaktır.

Pejmürde kelimesinin son anlamı ise perişandır. “İnsanların yorgunluktan pejmürde düştüğünü gördüm. Bu kadar çalışmaları normal mi sence?” Kelimesi ile özdeşleştirilebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.