Pazarlama ve Satış Nedir?

Günümüzde en çok karşılaştığımız sorular arasında pazarlama ve satış nedir? sorusu bulunmaktadır. Bu yazımız da sizlere pazarlama ve satış hakkında bilgi vermek isteriz.

Pazarlama, ürünlerin ya da hizmetlerin müşterilere ulaşması süresince yapılan faaliyetlere verilen isimdir. Günümüzde pazarlama önemli bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Pazarlamanın birçok yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar; reklam, marka yönetimi, halkla ilişkiler, viral ve doğrudan pazarlama gibi yöntemleri içerisinde barındırmaktadır.

Satış, bir ürünün para karşılığında ya da başka bir ödeme yöntemleri sayesinde yapılan faaliyetlere denilmektedir. Kısaca bahsetmek gerekir ise pazarlama, belirli bir hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitleyi ikna etmek için yapılan faaliyetlerin tümünü kapsamaktadır. Satış süreci ise sattığımız ürünü kapatmak ve sözleşme imzalamak amacıyla yapılan faaliyettir.  Pazarlama konusunda insanlar kendini bir hayli geliştirmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki pazarlama yapılmadan potansiyel müşteriye ulaşamazsınız. Aynı zamanda satış tekniklerini bilmezseniz de satışı başarılı bir şekilde kapatamazsınız.

Pazarlama yöntemleri şirket içi kaynakları kullanarak ve dış kaynaklar ile iş birliği yapılması doğrultusunda gerçekleşmektedir. Sizlere bahsedeceğimiz pazarlama yöntemleri için uzmanlaşmış ajanslarla görüşerek profesyonel hizmet almanızı sağlayabilirsiniz. Bu profesyonel hizmet sizlere iş kalitesini sağlayacak ve aynı zamanda daha sonraki çalışmalarınız içinde raporlama yapması önem taşımaktadır.

Pazarlama Yöntemleri

Pazarlama nedir? Sorusuna yanıt verdiğimize göre pazarlama yöntemlerinden bahsetmek isteriz.

<h2Doğrudan Pazarlama

Müşteri ile birebir temas içerisine girilmesi doğrultusunda anında geri bildirim alınması bir pazarlama türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİRAL Pazarlama

Teknoloji ve internet ile gerçekleşen işletmelerin, hedef kitlelerin dikkatini çekmek için video ya da kampanya bilgilendirmelerini bir başka hikayeye yansıtarak müşterilerine ulaştır yöntemleri arasında yer almaktadır.

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, şirketinizin müşteriler tarafından ilgi çekmesi ve sempati toplamasını, güven yaratmasını, destek sağlamasını ve sadakatini kazanmasını sağlayarak sizi ön plana çıkarmaktadır. Halkla ilişkiler geniş hedef kitlelere haber verilmesini sağlamasıyla birlikte maliyeti düşük yöntemler arasında yer almaktadır.

Reklam

Reklam şirketlerin ve firmaların ürünlerini ve hizmetlerini geniş hedef kitlelere tanıtılması amacıyla en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Satışlarını arttırmak isteyen firmalar ve şirketlerin iletişim araçlarını kullanmaları doğrultusunda yapılan haberleşme aracıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.