Nükleer Silahı Olan Devletler

Nükleer silah bulundurmak, her ne kadar birçok uluslararası anlaşmalara aykırı düşen bir konu olsa da güçlü devletleri bu durumdan hiçbir şey alıkoyamıyor. Bu yazıda nükleer silah sahibi devletlerden bahsedecek, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne sereceğiz.

1.Rusya

16.000’i aşan nükleer silah teknolojisi ile zirvededir. Nükleer silahları sınırlandıran antlaşmalar imzalamasına rağmen yine de bu konuda olumlu bir adım attığı söylenemez. Hatta aksine, nükleer alanında yeni bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

2.Amerika Birleşik Devletleri

Elinde en çok nükleer silah bulunduran devletlerden biridir. Bu silahların sayısının ise 10.000’in üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Geleneksel nükleer silah kullanma yönteminin aksine ABD, nükleer başlıklı silahların önemli kısmını denizaltılara monte etmiştir.

3.Çin

Dünyanın en büyük 3. Nükleer gücüdür. Envanterinde 400’den fazla nükleer silah barındırmaktadır. Bunun yanı sıra birçok uzun ve orta menzilli füzelere sahiptir.

4.İsrail

Diğer ülkelerin aksine İsrail, nükleer sınırlandırma antlaşmalarını imzalamamıştır. Envanterinde 500’ü aşkın nükleer silah barındırdığı tahmin edilmektedir. Bu konudaki çalışmalarına ise son hızla devam ediyor.

5.Fransa

Nükleer silahlar konusunda önemli bir potansiyel güçtür. 350’den fazla nükleer silahının büyük kısmını savaş uçaklarında, az bir kısmını ise denizaltılarda bulundurur. Geçen her gün Fransa’nın nükleer sayısını arttırdığı kaydedilmektedir.

6.İngiltere

Nükleer silah teknolojisi konusunda ABD’ye bağımlıdır. Hali hazırda kullanabileceği 48 başlık bulunmakta. 35 Milyar Dolarlık savunma bütçesi ile önemli bir gücü temsil etmektedir.

7.Hindistan

13 Milyar dolarlık savunma bütçesine sahip Hindistan’ın nükleer gücü tam olarak bilinmiyor. Ancak uzmanların yorumu, 100 adet nükleer bomba üretebilecek kapasitesi olduğu yönündedir.

8.İran

Nükleer silah konusunda kendisine en çok ültimatom verilen ülkedir. İran tam bir kapalı kutu olduğu için ne kadar nükleer güç barındırdığı bilinmiyor. Ancak 10 milyar doların üzerinde bir savunma bütçesinin olduğu biliniyor.

9.Pakistan

Savunma bütçesi düşük olsa da nükleer bomba teknolojisine sahip ülkelerden biridir. Tahminlere göreyse 50 ile 100 adet nükleer silah üretebilecek kapasitede uranyumu bulunuyor.

10.Kuzey Kore

Yine bir kapalı kutu. Tahmini olarak ise 2 milyar dolar dolaylarında bir savunma bütçesine sahip. Ayrıca devlet başkanlarının nükleer silahlar üzerine sürekli demeçler verdiği biliniyor. Uzmanlar Kuzey Kore’nin aktif olarak kullanabileceği birçok nükleer silahı olduğunu söylemekte.

11.Türkiye

Şaşırtıcı gelebilir ancak ülkemiz de nükleer silah bulunduran devletler arasındadır. Yalnız bu silahlar NATO’nun nükleer silah paylaşım programı dahilindedir. Yani bombalar üzerinde doğrudan bir komuta otoritemiz bulunmamakta.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.