Nükleer Bombanın Tarihi

Atomun çekirdeğinin parçalanarak ortaya güçlü bir enerji çıkacağının keşfi ilk olarak 1911 yılında yapıldı. Ancak enerjinin gücü, çekirdeğin ağırlığı ile doğru orantılıydı. Bu nedenle uranyum ve toryum, nükleer enerjinin ham maddesi olacaktı. İlk olarak 1942 yılında Enrico Fermi tarafından zincirleme reaksiyon denemesi başarılı oldu. Sonrasında ise nükleer enerjinin ne kadar yıkıcı bir “bomba” olabileceğine tanık olundu…

1.Zincirleme Reaksiyon

Aslında nükleer bomba, bir zincirleme reaksiyon sürecidir. Zengin bir elementin çekirdeği fisyon ile bölünür. Bunun neticesinde nötronlar ortaya çıkar ve bu nötronlar, yeni fisyonlara sebep olur. Tüm bu zincirleme reaksiyonu kontrol altında tutarsanız “enerji”, serbest bırakırsanız bomba olarak kullanabilirsiniz.

2.Çekirdeğin Parçalanması

Çekirdeğin parçalanması olayı aslında bir nötronun bir uranyum çekirdeğine çarpması sonucunda gerçekleşir. Bu durum yeni nötronların açığa çıkmasına neden olur ve zincirleme bir şekilde yeni çekirdekler parçalanmaya başlar.

3.İlk Farkındalık

Nükleer enerjinin bir yıkıcı silah olabileceğinin göstergesi ilk olarak Albert Einstein’ın 1915 yılında yaptığı Özel Görelilik çalışmalarıdır. Ancak Albert Einstein için atomun içerisindeki güç, insanlara fayda sağlayacak enerjiden başka bir şey değildi.

4.Bombanın Yapımı

Avrupa’daki Nazi tehlikesi ve ABD’nin Japonya ile olan savaşı dolayısıyla ABD, 1942 yılında bir “atom bombası” projesi başlattı. Bu projenin en önemli adamı ve bombanın mimarı olarak kabul edilen kişi Robert Oppenheimer’dır. Projeye ayrılan bütçe ve ABD yönetiminin baskıları neticesinde ilk nükleer silah üretilir.

5.Patlama

6 Ağustos 1945 tarihinde, uranyumdan yapılan ve küçük çocuk isimli bomba, Hiroşima’ya atılmıştır. Yalnızca 3 gün sonra ise şişman adam isimli plütonyum bombası Nagazaki’ye bırakılmıştır. Elde edilen verilere göre verilen sivil kayıp 100.000’in üzerindedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.