Nöroloji Nedir?

En basit tanımı ile beyin ve sinir hastalığını inceleyen, tedaviler sunan tıp dalı olarak açıklanabilen nöroloji nedir sorusu, günümüzde çoğu kişi tarafınca var olan bir hastalık dalı olarak da nitelendirilebilmektedir. Vücutta yer alan sinir sistemlerinin meydana getirebileceği pek çok farklı hastalıkların tedavi edilebilmesi, yaklaşık olarak son 50 ile 60 yıl içerisinde mümkün hale gelmiştir. Özellikle beyinde meydana gelebilecek olan sinir sistemi sorunları ile birlikte ortaya çıkan hastalıklara çare bulmak adına tıp dalından olan nöroloji, nörologlar tarafından gerçekleştirilen tıp hizmeti şeklinde de açıklanabilmektedir.

Nöroloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Sağlık alanında en karışık dallardan birisi olan nöroloji, genel olarak yatağa bağlı olmayan ancak sağlıklı kişilerde bile anlık ortaya çıkabilecek olan farklı davranışlar için tedavilerin sunulacağı tıp dalıdır. Dünya üzerinde olduğu kadar ülkemizde de nöroloji hangi hastalıklarla ilgilenir sorusu giderek merak konusu olmaktadır. Dengesizlik sorunlarında, göz, ağız, kaş ve burundaki istem dışı hareketlerde,  yüz ağrılarında, bunama hastalıklarında, baş dönmesi sorunlarında, felçli hastalarda ve şiddetli baş ağrılarında özel tarama ile muayeneler sonucunda, hastalık grupları için tedaviler yapılmaktadır.

Nöroloji Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde kişilerde en sık görülen nöroloji hastalık belirtileri arasında konuşma bozuklukları gelmektedir. İnsan beyninde konuşma merkezlerinde görülebilecek olan hasar sonrasında konuşmada sorunlar, konuşanları anlamama, sürekli tekrarlayarak konuşma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kollarda güçsüzlük, yürümede bozukluklar, her şeyi çift görme, sürekli ve şiddetli baş ağrıları, bacaklarda boşalma hissi, denge kaybı, el ve kollarda uyuşukluk hislerinin görüldüğü durumlarda hastalıkların belirtisi olabileceğinin habercisidir. Ayrıca uzmanlar tarafınca belirtilen açıklamalarda, en önemli belirtilerin başında erken yaşlarda meydana gelebilen sürekli unutkanlıklarında hastalığın habercisi olduğu vurgulanmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.