Noel Nedir?

Ülkemizde yılbaşı kutlamaları ile sık sık karıştırılan Noel, Hristiyan inanışının önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya’da ilk kez 336 yılında Roma’da kutlanan Noel, günümüzde de 25 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Bu günün kutlanmasının temel sebebi İsa’nın doğumudur. Noel aynı zamanda Christmas adı ile de anılmaktadır. “Kutsal Doğuş”, “Milat Yortusu” veya “Doğuş Bayramı” olarak da adlandırılan bu bayram Hristiyanlar için oldukça önemli bir gündür. Hatta nüfus çoğunluğu Hristiyan olan ülkelerde bu gün resmi tatil olarak yer alır.

Noel, Türkiye’de genellikle “yılbaşı kavramı” olarak bilinmektedir. Lakin yılbaşı ile Noel kavramı birbirlerinden oldukça farklı iki kavramdır. Noel’de, İsa’nın doğum günü büyük bir coşku ile Hristiyan ülkelerde kutlanmaktadır. Yılbaşı ise hiçbir dine ait olmayan, bir yılın bitip diğer yılın umutla başlamasının kutlandığı gecedir. Yılbaşı 31 Aralık gecesi kutlanırken, Noel 25 Aralık’ta kutlanmaktadır.

Noel’de Neler Yapılır?

Hristiyanlara özgü bir bayram olan Noel, bünyesinde birden fazla geleneği de barındırmaktadır. 336 yılından beri bu geleneklere riayet edilmektedir. Genellikle evler büyük bir kutlama yapabilmek amacı ile süslenmektedir. Kırmızı ve yeşil renklerin hakim olduğu bu süslemelerin yapılması ile umut evin her köşesine sirayet etmektedir.

Noel Bayramı’nda aileler bir araya gelerek güzel bir öğle yemeğini hep birlikte yerler ve akşam yenecekleri yemeğin menüsünde muhakkak hindi ile yapılmış bir yemek yer alır. Evlerde Noel Baba’nın gelişine inanıldığı için süslenmiş bir çam ağacı görülür. Aile üyeleri birbirlerine aldıkları hediyeleri çam ağacının altına bırakırlar.

Noel Tarihi

Noel, günümüzde Hristiyan motiflerinden sıyrılarak bütün dünyanın kutladığı bir bayram halini almıştır. Temel olarak bu bayramda insanlar birbirlerine ihtiyacı olan hediyeleri vererek bayramı yaşatmaya çalışır. Noel kutlamaları ilk kez Roma’da 336 yılında gerçekleştirilmiştir. Noel kutlanırken 24 Aralık gecesi ile başlar ve genellikle 26 Aralık gecesinde kutlamalar son bulur.

Noel bazı Hristiyan mezheplerince Jülyen takvime göre kutlanmaktadır. Jülyen takvimde 25 Aralık, miladi takvimin 6 Ocak’ına denk gelmektedir. Hristiyan nüfusun çok olduğu ülkelerde ise tatil yapabilmek maksadı ile Noel’in yılbaşı ile birleştirildiği bilinmektedir. Noel’in farklı tarihlerde kutlanmasının temel sebebi kiliseler arasındaki mezhep çatışmalarıdır. Ortodoks kiliseler 6 Ocak’ta Noel kutlaması yaparken, Katolik kiliseler 25 Aralık’ta kutlamalarını gerçekleştirmektedir.

Noel Baba Kimdir?

Noel Baba, Noel bayramından önce yani Noel arifesinde 24 Aralık’ta evlere bacadan gizlice girerek evde bulunan çocuklara hediyeler bırakan kişidir. Noel Baba, tüm sene boyunca gerçekten iyi bir insan olabilmeyi başarmış çocuklara elfleri ile birlikte oyuncaklar yapar ve çam ağacının altına bırakır.

Çocuklar, sene boyunca sahip olmak istedikleri hediyeyi mektupla birlikte Noel Baba’ya bildirirler. Noel Baba ise gerçekten iyi bir insan olmayı başaran çocuklara ren geyiklerinin yardımı ile hak ettikleri hediyeyi ulaştırır. Çocuklar, evlerine gelen Noel Baba’yı ağırlayabilmek adına onun görebileceği yerlere yiyecek ve içecekler bırakırlar.

Noel Baba, kırmızı cübbesi ve uzun beyaz sakalı ile oldukça sevimli ve tonton bir figür olarak resmedilmektedir. Başına kırmızı renkten bir kukuleta giyer ve bu kukuletanın beyaz tüyleri vardır. Noel Baba’nın evi kültürlere göre farklılık gösteren adreslerde bulunmaktadır. Hatta bazı inanışlara göre Noel Baba’nın Türk topraklarında yaşayan biri olduğu dahi ileri sürülmektedir. Bazı ülkelerde Noel Baba figürü alışveriş merkezlerinde çocukların karşısına çıkmaktadır. Çocuklar Noel Baba’nın dizlerine oturarak sene boyunca çok uslu bir çocuk olduklarını ve onlardan bu sene içinde istedikleri hediyeyi getirmesini temenni ederler. Noel sevinci yalnızca Hristiyan nüfusun yoğun olduğu ülkelerde değil, yılbaşında hediyeleşmeyi seven her ülkede kutlanmaya başlamıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.