Nazi Almanya’sını Anlatan Kitaplar

Nazi Almanya’sı, şüphesiz 20. Yüzyılın en merak uyandıran dönemlerinden biridir. Üzerine onlarca belgesel ve film çekilen bu dönem, kitaplar olmaksızın asla tam olarak kavranamaz. Çünkü belgeseller ve filmler çoğunlukla izlenme kaygısı güdülerek çekilir ve gerçeklerin önüne bir perde çekebilir. Bu yazımızda gerçek tarih meraklıları için bir okuma listesi hazırladık;

1.Kavgam

Nazi Almanya’sının mimarı olan Adolf Hitler’i bizzat kendisinden okumak, yapmanız gereken ilk iş olmalı. Hitler bu kitabında Nasyonal Sosyalizm fikrinin temellerinden bahseder. Her ne kitap sıkıcı bir yapıya sahip olsa da Nazi dönemi Almanya’sına giriş için sağlam bir temel atmış olacaksınız.

2.Nazi İmparatorluğu – William Shirer

Nazi İmparatorluğu üzerine yazılmış objektif bir eser. Magazinel bilgiler ilginizi çekmiyorsa, bu üç ciltlik kitap serisi sizeyeterde atar bile. Kitabın ilk cildi Nazilerin doğuşunu, ikinci cildi yükselişini ve son cildi yıkılışını anlatmaktadır.

3.Hitler Almanyası – Jane Caplan

Oxford Üniversitesi’nde görev almakta olan Jane Caplan’ın harika bir eseri. Kitapta, Nazilerin ideolojik temellerini, Yahudilere karşı propagandaların gelişimini, soykırım ve toplama kamplarını öğrenecek, sonucunda ise 20. Yüzyılın akademik bir incelemesini okuyacaksınız.

4.Hitler İmparatorluğu – Mark Mazower

Toplamda 892 sayfa olan bu dev eser, Naziler hakkındaki en kapsamlı kaynaklardan biridir. Ayrıca yayınlandığı yıl dünyanın en saygın tarihçileri tarafından övgü ile bahsedilmiştir. Dönem hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen okurlara şiddetle tavsiye ediyoruz.

5.Hitler’in Ordusu – Chris McNab

Kalın bir cilde sahip bu harika kitap, Almanya ordusu Wehrmacht’ı kapsamlı bir şekilde gözler önüne seriyor. Kitap sadece yazılı olarak değil, çeşitli görsellerle de desteklenmiş. Birçok kişi Nazileri süper güç olarak tanımlarken, gerçekte ne kadar kısıtlı imkanlarla savaştıklarına şahit olacaksınız.

6.Schindler’s List – Thomas Keneally

Nazi Almanya’sı hakkında temel bilgilere sahip olduktan sonra kesinlikle okumanız gereken bir roman. Kitaptaki olaylar bizzat yazarın yaptığı birebir röportajlarla yazılmıştır. Kahramanlar ise tamamen gerçek kişilerdir. Özellikle Gökçe Çiçek’in çevirdiği ve Ephesus yayınlarından çıkan harika ciltli serisini tavsiye eder, keyifli okumalar dileriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.