Navigasyon Nedir?

Son zamanların en çok kullanılan uygulamaları arasında bulunarak ön plana çıkmaktadır. Peki, son zamanların en çok kullanılan uygulaması Navigasyon nedir? Navigasyon sistemi nasıl çalışır? sorularının cevaplarını sizlere vermek isteriz.

Navigasyon, gidilecek noktayı uygulama üzerinde harita ya da sesli komutlar ile aktarılma işlemidir. Yani gideceğiniz adres için en kısa ve en hızlı bir şekilde ulaşmanız için Navigasyon tercih edilmesi gereken sistemler arasında yer almaktadır. Bu sistem sayesinde gitmek istediğiniz adresi bilmeseniz dahi çok kolay bir şekilde ve kaybolmadan gitmeyi başarabilirsiniz. Navigasyon sizlere gidilecek noktayı ekranda harita yoluyla ya da sesli komutlar sayesinde aktarmaktadır. Aynı zamanda Navigasyonun belirlemiş olduğu rotalardan çıkmanız doğrultusunda yeniden rotayı hesaplayarak güncel bir şekilde tekrar sizlere nasıl ulaşmanız gerektiğini anlatmaktadır. Peki, Navigasyon sistemi nasıl çalışır? sorusunun cevabını da sizlere verelim.

Navigasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Navigasyon sistemini çalıştıran bazı bileşenler bulunmaktadır. Bunlar karşımıza yazılım, donanım ve harita olarak yer almaktadır. Peki, bu bileşenler nedir

Donanım: GPS sinyalleri sayesinde Dünya üzerindeki konumu tespit etmektedir. Böylelikle gitmek istediğiniz noktaya ulaşmanız için gerekli olan yazılım ve haritayı çalıştıran sistemleri kapsamaktadır. Genellikle dokunmatik ekran üzerinden işlemleri gerçekleştirmektedir. PND, inCar ve Mobile versiyonları ile ön plana çıkmaktadır.

Yazılım: Yazılım sistemi harita ve donanımı gerçekleştiren sistem olarak bilinmektedir. Yazılım cihazdan aldığı koordinat bilgisini harita üzerinden göstererek istenilen noktaya uygun olması doğrultusunda sesli ya da görüntülü yönlendirme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Harita: Navigasyon sisteminin en önemli birimleri arasında harita bulunmaktadır. Normal haritadan farklı olmasıyla birlikte yollarının yönünü, hız bilgilerini, yasakları, kısıtlamaları gibi birçok bilgiyi sizlere ulaştırmaktadır. Ayrıca POI ( ilgi çekici noktalar) bilgilerini de sizlere sunmaktadır. Bilmediğimiz adreslere uluşmak için en yakın olan noktalar sayesinde hareketimizi gerçekleştirmektedir. Solunda x mağazası bulunmaktadır, karşısında tiyatro salonu var gibi bilgileri harita hedefi tayin etmektedir.

Navigasyon sistemi, bu özellikler sayesinde adres ve yer fihristi amacı ile gündemimize gelmektedir. İlgi çekici noktalar ile birlikte kişisel ilgi çekici noktalarınızı ya da favorilerinizi de ekleme imkânınız bulunmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.