Mitil Ne Demek?

Mitil Ne Demek?

Mitil atmak kelimesi ilk olarak Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından kullanıldı. Mitil atmak kelimesi aslında dilimizde var olan ancak büyük bir kesim tarafından bilinmeyen bir kelimedir. Devlet Bahçeli herhangi bir açıklamasında “Mitil Atacağım” kelimesini kullanmıştır. Bu kelimeleri kullanmasının ardından halkımız büyük bir hücum ile bu kelimelerin anlamını merak edip arama motorlarında bu kelimeleri aramıştır.

Bizlerde sizin için Mitil atmak kelimelerinin TDK tarafından anlamını araştırdık ve en doğru sonucu sizlere çıkarttık. Mitil kelimesinin anlamını merak ediyorsanız lütfen içeriğin detayına bakın.

Mitil Kelimesi İlk Nerede Kullanıldı?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Genel seçimler dâhil diğer tüm seçimlerde de adaylar asla kullanılmamış ama dilimizde yer alan kelimeler ile cümleler kurmaktadır. Bu farklı kelimelerin kullanılması stratejisi halkın bilgin bir kişiye oy verebileceğini işaret etmektedir. Bu amaçla tüm siyasetçiler bu taktiği kullanır. İstanbul seçimlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İstanbul’da bulunacağım, karargâhımızı İstanbul’da kuracağım yani İstanbul’a mitili atacağım” demişti.

Sayın Devlet Bahçeli’nin bu açıklamalarının ardından insanlar hücumla arama motorlarında bu kelimelerin net olarak neye karşılık geldiğini araştırmıştır. Bizlerde bu deyimin anlamını bulduk.

Mitil Atmak Ne Demek?

Mitil atmak deyiminin Türk Dil Kurumu’nca (TDK) anlamı “Bir yere yapışıp kalmak, kurulmak, kalkmamak” olarak ifade edilmektedir. Daha önce bulunmadığınız bir mekânı sahiplendiğinizde, oraya yerleştiğinizde ve tüm size bağlı birey ve birimleri o bölgeye taşıdığınızda oraya mitil atmış olursunuz. Sayın Devlet Bahçeli’nin söylemek istediği net olarak bu idi.

Mitil Atmak Kelimesi Kullanımı

Mitil atmak kelimesinin günümüzde kullanım yoğunluğu %0,1’dir. Herhangi bir konuşma metninde, konuşmada, yazışmada ve iletişim araçlarında bu kelimelere rastlanmamaktadır. Ancak bu ve buna benzer kelimelerin kullanımını genellikle siyasetçiler yapmaktadır. Siyasette bu tür konuşmaların ve kelimelerin amacı bilinmeyen kelimeleri kullanarak ne kadar bilgin olduklarını göstermek ve hedef kitleyi etkilemektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.