Mikrofiber Nedir, Kullanım Alanları?

Elyafların küçük ve sentetik olarak üretilmesine mikrofiber denilmektedir. Bu sistem ile üretilen tekstil ürünlerinin en büyük özelliği, yumuşak olmaları ve uzun süre boyunca şeklini koruyabilmeleridir. Ayrıca antialerjik ürünler olarak bilinirler.

Mikrofiber Kullanım Alanları

Ev ürünlerinin neredeyse tamamında kullanılabilen mikrofiber, tüm kıyafet çeşitlerinde, nevresim takımlarında, yatak örtüleri ve havlularda, perde ve döşeme sektöründe tercih edilmektedir.

Teknolojik gelişimlerle beraber özellikle temizlik sektöründe yoğun bir kullanım alanına sahip olmuştur. Gündelik hayatta mikrofiber bezlerle gerçekleştirilen temizlikte deterjana ihtiyaç duyulmaz. Bu pratik özelliği sayesinde her geçen gün daha fazla aranır konuma gelmiştir.

Bunun yanısıra; toz tutmaması, antialerjik olması ve su geçirmemesi gibi özellikleriyle giyim sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Mikrofiber Bezlerin Özellikleri

Özel bir yapısı bulunan bu ürünler, temizlik sırasında çok olumlu sonuçlar vermektedir. Islak ya da kuru zeminlerde herhangi bir toz ve tortu kalıntısı bırakmayan mikrofiber bezler, pratik bir şekilde durulanarak tekrar eski halini alabilmektedir.

Yumuşak bir doku özelliği bulunan bu bezler rahatlıkla yıkanabilir. Ayrıca yorgan kaplamada da kullanılabildiği için son derece hijyenik olarak üretilmektedir. İyi bir hava transferi özelliği bulunan bu ürünler ısıyı başarılı bir şekilde dengeleyebilir ve herhangi bir rutubet oluşumuna mahal vermez.

Mikrofiberle üretilen kumaşlar suya dayanıklı bir özellik kazanır. Bununla beraber çok farklı ürün gruplarında sunulmaktadır: Polyester mikro fiber, akrilik mikro fiber, rayon mikro fiber ve naylon mikro fiber, üretilen mikro fiber grupları arasındadır.

Mikrofiber bezler, iplik dokuda üretilmektedir. Bu sayede kullanıldığı alandaki en küçük çatlak ya da boşluklara nüfuz etme özelliğine sahiptir.

Bu bezler antialerjik olduğu için alerjik kişiler tarafından çok tercih edilmektedir. Ayrıca astım hastaları için de en uygun kumaş türlerinden biridir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.