Metroseksüel (Metrosexual) Ne Demek?

metroseksüel nedir

Metrosexual sözcüğü İngilizcedir ve Türkçeye Metroseksüel olarak çevrilmiştir. Metrosexual veya Metroseksüel ne demek? sorusunun yanıtı olarak bu sözcüğün kısa ve öz tanımlamasını yapacak olursak, bakımlı erkekler için kullanılan bir yakıştırma olduğunu belirtebiliriz.

Metrosexual terimi ilk olarak 1994 yılında İndependent yazarı Mark Simpson tarafından hazırlanan bir makalede ortaya atılmıştır ve Simpson bu sözcüğe şehirde yaşayan bakımlı adam anlamı yüklemiştir.

TDK’ya göre metroseksüel kelimesinin anlamı yukarıda yaptığımız tanımlamalarla aynıdır ve bakımlı erkek olarak belirtilmiştir.

Nasıl Metroseksüel Olunur?

Kadınların süslenmesine, makyaj yapmasına, dış görünüşlerine özen gösterip bakımlı olmalarına toplum olarak alışığız. Lakin bu durumu erkeklikle bağdaştırmak toplumumuz için pekte kolay olmadı. 2000’li yılların başlarında ülkemize giriş yapan metroseksüel sözcüğünü başta çok garipsesek de günümüzde özellikle metropol olarak gördüğümüz şehirlerdeki erkek nüfusun büyük bölümü bakımlı ve metroseksüel terimine uygun yapıdadır. Buna rağmen bu durumu erkekliğe ters görenlerde hali hazırda vardır.

Metroseksüel olmak; aslında vücut bakımına ve dış görünüşüne önem göstermekle doğru orantılı bir terim. Görünüşü kirleten kıl ve tüylerden kurtulmak bunun ilk adımıdır. Bayanla özgü zannedilen manikür ve pedikürde metroseksüelliğin önemli adımlarıdır. Vücut bakımının akabinde buna uygun düzgün ve şehir hayatını yansıtan kıyafetler giymekte metroseksüelliğin son adımı diyebiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.