Meskûn Mahal Ne Demek?

Meskûn mahal ne demek: İnsanların geçici ya da sürekli olarak yaşadığı mezra, kasaba, köy, il ve ilçe gibi yerleşim yerlerinde, ortak kamu hizmetlerinden faydalandıkları alanlara verilen isimdir. Ortak kamu hizmetleri enerji, su, elektrik, atık yönetimi ve kanalizasyon olarak sıralanabilir. Bu alanların bitişiyle beraber 500 metrelik mesafe içerisinde kalan alanlar da yönetmeliğe göre Meskûn mahal sayılmaktadır.

Meskûn Mahal Hangi Kanunda Var?

Meskûn mahal, Güvenlik Bölgeleri ve Askeri Yasak Bölgeler Kanunu başta olmak üzere; Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu, Belediyeler Kanunu, İmar Kanunu, Çevre Kanunu ve Devlet İstihbarat Hizmetleri Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer almaktadır.

Öte yandan meskûn mahal, bireylerin yaşamış olduğu yerleşim birimi olarak ifade edilirken bu mahallere yönelik olarak çok sayıda hukuki düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin, meskûn mahalde ateş cezası bulunmaktadır. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletlere yönelik kanunla beraber kişilere toplu olarak yaşadıkları alanda yapılan ateş etme eylemi yasaktır. Bu kanuna uyum sağlamayan kişiler ise Türk Ceza Kanunu’ndaki kabahatler maddesine göre cezalandırılmaktadır.

Meskûn Mahal Levhası Ne Demek?

Meskûn mahal levhası, yerleşim birimi levhasıdır. Takip edilen yolda bulunan köy, bucak, il veya ilçe gibi yerleşim birimlerinin sınırı içerisinde olunduğunu gösterir. Meskûn mahal levhasında il nüfusu, rakım ve azami hız sınırı bulunmaktadır. İlçe merkezi levhasında ise ilçenin nüfusu yer alır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.