Mars Hakkında Hiç Duymadıklarınız

Kızıl gezegen Mars hakkında her şeyi biliyor musunuz? İddia ediyoruz henüz daha bilmediğiniz çok şey var. Bu yazımızda dünyamıza en çok benzeyen gezegen olan Mars’ın özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Keyifli okumalar…

1.Mars’ın Tanımı

Güneş sisteminde 4. Sırada yer alır. Yüzey üzerinde yoğun demiroksit kalıntıları nedeniyle kızıl bir görünüme sahiptir.  Yüzölçümü 144 milyon km2’dir. Güneş etrafındaki dönüşü ise dünyadan yaklaşık 2 kat daha yavaştır; 687 gün.

2.Mars’ın En Yüksek Dağı

Sanılanın aksine bilinen en yüksek dağ Everest değildir. Mars, yaklaşık 26 bin 400 metre yüksekliğindeki Olimpos Dağı’na ev sahipliği yapar. Uzmanlar bu dağın milyonlarca yıl önce volkan olduğunu söylemektedir.

3.Mars’ın Uyduları

Mars’ında tıpkı dünya gibi uydusu vardır. Hem de iki tane! Bu uyduların isimleri ise Phobos ve Deimos’tur. Bunların bir gezegenden ziyade asteroit oldukları düşünülmektedir.

4.Mars’ın Vadileri

Mars’ın yüzeyinde çok sayıda vadiyi andıran yapılar bulunmakta. Elde edilen verilere göre krater ve dağların yamaçlarında görülen oluklar, günümüzden 4 milyar yıl önce buralardan su aktığını gösteriyor.

5.Mars’a Gönderilen Araçlar

Marsa ilk olarak 1997 yılında Pathfinder isimli araç gönderildi. O zamandan günümüze kadar 16.000’den fazla fotoğrafı bize ulaştırdığı kaydedildi. 2004 yılında ise Opprtunity ve Spirit adında iki araç daha gönderildi.  Bu tarihten sonra gönderilen tüm araçlar, bünyesinde küçük bir laboratuvar barındırıyor. Marsın yüzeyinden topladığı nesnelerin tüm kimyasal yapısını kendi başına çözümleyip bizimle paylaşıyor.

6.Mars’ın Manyetik Alanı

Bir gezegende yaşamın var olabilmesi için olmazsa olmaz olgulardan biri manyetik alandır. Bu manyetik alan, güneşten gelen zararlı ışınları engeller, atmosferi korur ve gezegenin aşırı ısınmasını ve soğumasını engeller. Ancak Mars’ın bir manyetik alanı bulunmamakta, dolayısıyla yaşamı destekleyecek en önemli etkenden muaftır.

7.Mars’ta Atmosfer

Zannettiğinizin aksine Mars’ın da bir atmosferi var. Ancak dünya atmosferinin yalnızca %1’i kalınlığındadır. Atmosferinin bu kadar zayıf olmasının nedeni ise az önce bahsettiğimiz manyetik alanının olmamasından kaynaklıdır.

8.Mars’ta Su Var mı?

Elde edilen veriler, Marsın geçmişte mutlaka “sıvı” su barındıran bir gezegen olduğu yönünde. Donmuş su ise çoktan keşfedildi bile.

9.Mars’ı Dünyalaştırma Teorisi Nedir?

Bu teori, yaşama elverişli olmayan gezegenleri yapay yollarla dünyalaştırmayı tanımlar. Bu konudaki en önemli fikirlerden biri, gezegenin çekirdeğinde ısı enerjisi ortaya çıkarmaktır. Bu ısı, iç kısımlardaki donmuş suyu sıvı hale getirecektir. Aynı zamanda bu ısının Marsta tekrardan manyetik alan oluşturacağına inanılmaktadır. Ayrıca yapay gazlarla atmosfer desteklenecek, oluşan yeni atmosfer de manyetik alan tarafından korunacaktır. Tabii ki tüm bunlar şu an için teori olmaktan ileri gidemez. Doğruluğunu sadece gelecek kanıtlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.