Marjinal Ne Demek?

Marjinal ne demek: Başka insanları taklit etmeyen, özgün, alışılmışın dışında bir tarzı olan ve girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çeken kişilere verilen isimdir. Farklı anlamlarda da kullanılan marjinal kelimesi, bir insanın yer aldığı ortamda diğer insanlardan aykırı davranışlar sergilemesi anlamına da gelir. Öte yandan marjinal ifadesi matematikte son birim olarak kullanılır. İktisat biliminde de kullanımı söz konusudur.

Marjinallik Ne Demek?

Marjinallik ya da marjinal olmak, olay ve durumlara ilginç yorumlar getirmektir. Bunun yanı sıra ana akımı takip etmek yerine sadece sevdiği şeylerin peşinden gitmek de marjinallik olarak ifade edilir.

Marjinal Tarz Ne Demek?

Marjinal tarz çizgi dışı, sıra dışı ya da aykırı anlamına gelir. Marjinal tarza sahip olan kişiler aynı zamanda aşağıdaki özelliklere sahiptir;

  • İlginç makyajlar yaparlar.
  • İnsanların dikkatini çekecek şekilde giyinirler.
  • Bacak, kol, boyun ve yüz gibi görünen yerlere ilgi çeken döğmeler yaptırırlar.
  • Abartılı aksesuar kullanırlar.
  • Farklı saç modellerine başvururlar.

Marjinal insanlar yaygın olan kültüre zıt bir duruş sergilemezken duruşu, dış görünüşü ya da fikirleriyle toplumdan ayrılır. Marjinaller ayrıca insanların ilgilenmediği konular üzerine yoğunlaşmaktadır.

Marjinallik kadın ve erkeklerde farklı kişilikleri beraberinde getirebilir. Artık marjinaller, moda dünyasında da farklı tarzları bir araya getirdiği için deri kıyafetler, renkli saçlar ve daha pek çok ilginç kıyafetleri giymeyi tercih etmektedir. Öte yandan marjinallik, farklı bir kültürü de yansıtabilir. Örnek olarak, Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan insanların giyim kuşam tarzı ülkemizde tercih edildiğinde, bu kişiler marjinal bir görünüme bürünmüş olacaktır.

Daha çok sorgulayan ve diğer insanlardan farklı düşünenler, sıra dışı anılmak için ekstra bir şey yapmaz. Her zaman kendilerini farklı hisseden marjinaller ayrıca ortama ayak uyduramaz. Doğuştan gelen yaratıcılık özelliklerinin yanı sıra radikal fikirlere sahiptirler. Marjinallik veya marjinal tarz aslında bir yaşam biçimi olarak adlandırılabilir. Yani taklit edilebilecek veya sonradan kazanılacak bir şey olmadığı gibi bakış açısı ve görüşleriyle çizgi dışına çıkan insanlar bunu isteyerek değil, doğası gereği yapıyorsa, marjinal olarak tanımlanmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.