Libido Nedir? Libidosuz Ne Demek?

LİBİDOSU YÜKSEK NE DEMEK?

Libido nedir? Libidosuz nedir? Libidosu olmayan ne demek? Libidosu yüksek ne demek? Libido nasıl yükselir ve nasıl düşer? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız bu makalemizde bu sorularınıza ışık tutmaya çalışacağız.

Libido Nedir?

Köken olarak Latince olan libido sözcüğüne şehvet, arzu, ihtiras gibi manalar yüklenmiştir. İlk olarak Sigmund Freud tarafından ortaya atılmış ve kullanılmıştır ve Freud burada libido sözcüğünü; insan ırkının temel sorunlarından biri olarak görünen bastırılmış duyguların, o insanın benliğinde ateşlenmesi olarak tanımlamıştır. Bir çok uzman libidonun insana yaşama enerjisi veren olumlu bir özellik olduğunu düşünse de Freud libidonun insan için zararlı olduğunu savunmuştur ve kanıtlamıştır. Libido düşürücü terimi de buradan doğru ortaya çıkmıştır.

Türkçe’de insana yaşama gücü veren enerji olarak kısa bir tanım üzerine oturtulan libido sözcüğü üzerinde bir çok araştırma yapılmış ve sözcüğe temeli cinsel arzu olan anlamlar yüklenmiştir.

Libidosuz Ne Demek?

Libido kelimesinin kabul gören anlamı cinsel arzu seviyesidir. Buradan yola çıkarak libidosuz ne demek? sorusunun yanıtının cinsel gücü olmayan kişiler için kullanılabileceği sonucuna ulaşabilir.

Farklı bir açıdan bakarsak da libido yaşama arzusu yada hayat enerjisi olarak da tanımlandığına göre libidosuz ne demek? sorusunun yanıtı da yaşam enerjisi olmayan yada ruhsuz olarak cevaplanabilir.

Libido Düşüklüğünün Sebepleri?

Günlük hayatın getirdiği iş yoğunluğundan kaynaklı yorgunluk, stres, ailevi sorunlar, ilişkilerde yaşanan problemler, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, depresyon, kronik rahatsızlıklar gibi birçok neden libido düşüklüğüne sebep olabilir.

Libidosu Yüksek Ne Demek?

Libido kelimesinin kabul gören anlamından yola çıkarak yaşama arzusu ve hayat enerjisi yüksek, cinsel arzuları tavan yapmış kişiler için libidosu yüksek tabiri kullanılmaktadır.

Libido Nasıl Yükselir?

  1. Egzersiz Yapmak: Egzersiz yapmak fiziksel olarak zinde kalmanızı sağlayacak ve yaşam enerjiniz ile beraber cinsel dürtünüzü de arttıracaktır.
  2. Uygun Beslenme: Yoğunluğun sebzelere ayrıldığı şekerin azaltıldığı yağsız ve bol proteinli beslenme şekilleri libidonuzun yükselmesine katkıda bulunacaktır.
  3. Stresten Uzak Durum: Mümkün olduğunca sizi strese sokacak ortamlardan ve olaylardan uzak durmanız yaşam enerjinizin yüksek kalmasını sağlayacaktır.
  4. Uyku Düzeninizi Kurun: Vücut testosteron üretebilmek için düzenli uykuya ihtiyaç duyar. Düzenli uyku beraberinde yüksek enerjiyi getirecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.