Legal Ne Demek?

Legal ne demek: Sözcük anlamı itibariyle yasa dışı olmayan aktivitelere legal denilmektedir. Aynı zamanda kurulan cümlenin akışına göre farklı şekillerde de kullanılabilir. Yasal, yasalara uygun anlamına gelen legal; hukuksal, tüzel, resmi, meşru ve kanuni gibi anlamları da taşır. Daha önceleri hukuksal kavramlar için kullanılmış olan legal kelimesi artık gündelik yaşamda da tercih edilmektedir.

Legal kelimesinin sonuna ‘ist’ eki getirilerek sözcüğe yeni bir anlam kazandırılmaktadır. Bu kapsamda legalist, hukuk kuralları çerçevesinde hareket eden kişi anlamına gelir. Ayrıca yasalara uygun, yasaları savunan kişi olarak da tabir edilir.

Legal Kelimesinin Kökeni?

Fransızca kökenli olan legal sözcüğü aslında Latince’den alınmıştır. Latince’de leg yani ‘yasa ve yükümlülük’ ile beraber ‘alis’ eki eklenmiş ve legalis olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İllegal Ne Demektir?

Sıfat olarak kullanılan illegal kelimesi, bir kişi ya da durumla beraber izah edilebilir. Kelime anlamı itibariyle yasa dışı anlamına gelen illegal, legal kelimesinin zıttıdır. Cümlelerde legal olmayan şeklinde de tercih edilebilir.

Türkçe’de daha çok hukuki bir terim olarak karşılaşılan ‘illegal’ yasak olan, yasalara uygun olmayan, kanunsuz ve yasa dışı durumları ifade eder. İllegal kelimesi de Fransızca kökenlidir. Türkçe’ye Fransızca’dan geldiği gibi Latince’den alınmıştır. Hem Fransızca’da hem de Türkçe’de yazıldığı gibi okunmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.