Kuzey Kore Hakkında Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler

Dünyanın en sır dolu ülkesi, açlığı en derinden ve diktatörlüğü yürekten tadan Kuzey Kore hakkında bilmeniz gerekenler var! Yaşamak istemeyeceğiniz ülkeler arasında zirveyi oynayacağına inandığımız Kuzey Kore, biz liberal ülkelerde yaşayanlar için epey ilginç bir yer;

1.Kuzey Kore Milattan Sonra 107. Yılını Yaşıyor

Kuzey Kore’de ilk başkanlarının doğumu milat sayılmıştır. Kim Il Sung’un doğum tarihi olan 15 Nisan 1912’yi Milat sanan Kuzey Kore halkı şu an (2019 yılı itibariyle) 107. Yıllarına girmiş durumdalar. Ders kitaplarında ise tarihe dair bir bilgi yer almıyor. Kuzey Kore halkı dünyadan izole bir şekilde yaşamanı sürdürüyor.

2.Mutlak Monarşi Kuzey Kore de Hüküm Sürüyor

Kim Il Sung’un ölümünden sonra Kuzey Kore’nin başına oğlu Kim Jong İl geçti. Sürekli nükleer füze tehditleriyle gündem yaratan Kim Jong İl, Kuzey Kore’nin şu an ki başkanı. Kuzey Kore de her 5 yılda bir seçim olmasına rağmen sadece tek bir kişi aday olabiliyor. Kısaca saltanat babadan oğula sürüp gidecek gibi gözüküyor.

3.Kuzey Kore’nin 3 Televizyon Kanalı ve Tek Radyosu Var

Kuzey Kore halkı dinlenmeye fırsat bulsalar bile izleyebilecek 3 adet Televizyon kanalları var. Devlet kontrolünde olan bu üç kanaldan ikisi hafta sonları diğeri ise sadece öğleden sonra yayın yapıyor. Çok katı kurallardan birisi ise herkesin evinde hükümetin yayın yaptığı bir radyonun bulunması şart. Bu radyo tüm gün açık bulunmak zorunda, kapatılması yasak sadece sesini kısabiliyorsunuz.

4.Kuzey Kore Halkı Dinlenmek İçin Vakit Bulamıyor

Yanlış duymadınız Kuzey Kore halkı dinlenmek için vakit bulamıyor çünkü haftanın 6 günü çalışmak zorunlu ve pazar günleri de gönüllü olarak çalışmak zorundalar. Bu kadar çok çalışan bir millet olmalarına rağmen halkın %70’ten fazlası açlık sınırında yaşıyor. Çünkü ülke gelirlerinin 3’te 1’i ordunun giderleri için kullanılıyor.

5.Sadece 28 Saç Stilinden Birine Sahip Olabilirsiniz

Kuzey Kore de saçınızın şekline bile hükümet karar veriyor. Kuaförlerde asıllı olan hükümet tarafından belirlenmiş 28 farklı saç modelli bulunuyor elbette bu sayı kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösteriyor lakin bu saç stillerinden farklı bir saç stili yapmak yasak. Sadece hükümettin belirlediklerinden birini seçebilirsiniz.

6.Kuzey Kore de Kısa Dönem Askerlik Yoktur

Kuzey Kore hükümeti halkına zulüm etmekte dünya lideri olabilir. Ülkede askerlik süresi 3 ila 5 yıl arası değişkenlik gösteriyor. İç işlere ise yine askerler bakıyor. Kuzey Kore de polislik gibi bir meslek yok tüm denetim askeriyeye ait.

7.Kuzey Kore Alışveriş Kuralları

Katı kuralların hüküm sürdüğü Kuzey Kore’de alışveriş için dahi kurallar var. Paranızın olması bir önem arz etmiyor alışveriş yapmak için devletin size izin verdiği yerlere gitmelisiniz. Halk ve özel sınıf birbirinden ayrı bir hayat sürüyor bu yüzden bu katı kural konulmuştur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.