Kronik Hastalık Nedir?

kronik hastalık ne demek

Kronik, uzun süre boyunca sürekli devam eden ve genelde de yaşam boyunca süre giden durumlar için kullanılan bir sağlık terimidir. Kronik hastalık terimi de bu doğrultuda, geniş bir zaman ağında hastayı rahatsız etmeye devam eden, tedavi olanakları kısıtlı olan ve hastayla beraber yaşamaya devam eden hastalık türleri için kullanılmaktadır. Uzun süre boyunca devam eden bu tür rahatsızlığı olan hastalarda, kronik hasta olarak nitelendirilmektedir. Kronik hastalıklara örnek olarak; Koah, diyabet, hipertansiyon, diyabet ve bazı kalp rahatsızlıklarını gösterebiliriz.

Kronik hastalıklar, hasta olan kişinin hayatını ciddi manada etkiler ve kısıtlar. Tedavi imkanları oldukça kısıtlıdır ve bu nedenden ötürü de yaşam boyunca, hastayla beraber süre gidebilmektedir. Bu tür hastalıklarda genel olarak tedavi, ilaçla ve hafifletmeye yönelik olarak yapılmaktadır. Kısa süreli hasta üzerinde ölümcül sonuçlar doğurmasa da, uzun süreli bakıldığında ölümcül etkileri bulunmaktadır. Hastalığın kuvvetlendiği belli bir dönem yoktur. Ancak yılın yaz ve kış aylarının giriş dönemlerin kronik hastalıkların, hastayı daha fazla rahatsız ettiği düşünülmektedir.

Kronik hastalar, normal bireylere göre gribal enfeksiyonlardan daha fazla etkilenebilmektedir. Bunun nedeni de enfeksiyonun var olan kronik durumu tetiklemesi ve şiddetlendirmesidir. Bu nedenle kronik hasta olan kişilerin bu tür enfeksiyonların yaygın olduğu dönemlerde, normal bireylere göre çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu tür süreçlerde kronik hastalar, enfeksiyonlu kişilerden uzak durmaya ve kapalı, kalabalık alanlarda bulunmamaya özen göstermelidir.

Kronik hastalar, hastalığın getirdiği etkileri hafifletebilmek için hayatları boyunca ilaç kullanmak zorunda kalırlar ve bu ilaçların hasta üzerinde yan etkileri olabilir. Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştiren organlar bu ilaç kullanımından olumsuz etkilenebilir ve kronik hasta olan kişi için yeni hastalıkların kapısı aralanabilir. Bu nedenle ilaç kullanımı doktor tarafından belirlenen limitin üzerine çıkmamalıdır ve gerekli aralıklarla ilacın yan etkileri doktor gözetiminde takip edilmelidir. Hastayı ömür boyunca kısıtlı kılacak bu durumla, hasta yaşamaya alışmalı ve hastalığın şiddetlenmemesi için gerekli önlemleri hayatında yer edindirmelidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.