Korona Virüsü ( Corona Virüsü ) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda son birkaç aydır dünya gündemine damga vuran Korona virüsü (Corona Virüsü) ile ilgili; korona virüsü nedir? Korona virüsü belirtileri nelerdir? Korona virüsü nasıl ortaya çıktı? Korona virüsü nasıl bulaşır? Korona virüsü kaç kişinin ölümüne sebep oldu? Türkiye’de korona virüsü vakası var mı? gibi soruların cevaplarına ışık tutmaya çalışacağız.

Korona Virüsü (Corona Virüsü) Nedir?

Dünyanın gündemine Korona virüsü olarak düşen salgın hastalık ilk olarak Çinin Wuhan kentinde görüldü ve bundan dolayı da Wuhan virüsü olarak anıldı. Sonrasında Korona virüsü olarak literatürlere geçti. Daha önce rastlanmamış özelliklerinden dolayı bir muamma halini alan, tedavisi henüz bilinemediğinden dolayı ölümcül sonuçları beraberinde getiren ,bulaşma şeklinden ötürü de üst solunum yolu rahatsızlıklarına benzetilen ,Sars virüsüne benzerliğinden dolayı dünyayı alarma geçiren, özellikle Çin’de bir çok şehrin karantina altına alınmasına sebep olan son günlerin meşhur virüsüne Korona virüsü adı verildi.

Korona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Korona virüsünün nasıl ortaya çıktığı konusunda net bir cevap olamamakla birlik bir çok varsayım üzerinde durulmaktadır. Bu varsayımlar içerisinde başı çeken virüsün ortaya çıktığı Çinin Wuhan kentinde yöresel olarak çok sık tüketilen yarasa çorbasının bu virüsün ana çıkış sebebi olduğu düşüncesidir. Bunun yanında yılan etinden bulaştığı yönünde söylentilerde vardır. Biyolojik silah olduğu yönünde ki söylemlerde bir hayli yaygındır. Bununla beraber ilaç sektörünü canlandıracak ve birilerini zengin edecek yeni bir ilacın üretiminin ilk aşaması olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır. Bu iddialar içerisinde en baskını yarasa çorbası ile hastalığın başladığı düşüncesidir. Gelelim yarasa çorbası nedir sorusunun cevabına.

Korona Virüsüne neden olduğu düşünülen yarasa çorbası görüntüsü

Yarasa Çorbası Nedir?

Yarasa çorbası Orta Asya kültüründe fazla bilinmemesine rağmen özellikle yöresel halk tarafından sık tüketilen bir çorbadır. Yarasaların gövdesinin yarılarak çeşitli soslar eşliğinde ıslatılması ile elde edilir ve çorbanın yanında yarasalarda kızartılarak servis edilir.

Yarasa Çorbası Yiyen Çinlilere Ait Görüntüler

Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Kendisi küçük ama bıraktığı tahribat dolayısıyla büyük etkilere neden olan korona virüsünün üst solunum yolu hastalıklarıyla neredeyse bire bir benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı belirtileri de üst solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, ishal, kusma ve özellikle yüksek ateştir. En belirgin özelliği yüksek ateş olduğundan dolayı Türkiye’de dahil dünyanın bir çok ülkesinde hava alanlarında termal kameralar ile yurt dışından gelen turistlerin hastalıklı olup olmadıkları tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Korona Virüsü Etkisiyle Titreme Krizine Giren Bir Hastaya Ait Görüntüler

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü üst solunum yolu hastalıklarının birebir kopyası olan bir virüstür ve bu nedenden dolayı da bulaşma şekli gribal enfeksiyonlarla hemen hemen aynıdır. Öksürme veya hapşırma sonucu havaya yayılan virüslerin solunması ile yada virüsle bağlantılı bir objeye temas edilmesi durumunda bulaşabilir. Bununla beraber Korona virüsünün insanlara ilk olarak hayvanlardan bulaştığı düşünülmektedir ve bu nedenden dolayı hayvan eti ile yayılması ön plandadır.

Korona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Uzmanlar virüsten korunma konusunda solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için olduğu gibi ellerin sık sık yıkanması, öksürme ve hapşırma durumunda ağızın kapatılmasını önermekte. Bunun yanında tüketilecek et türü gıdaların iyice pişirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Solunum yolu rahatsızlığı gösterin kişilerle yakın temas kurmaktan kaçınılması gerektiği söylenmektedir.

Korona Virüsü Tedavisi

Hastalık ile ilgili üretilmiş bir aşı yada serum bulunmamakla beraber ağrı kesici ve ateş düşürücülerle tedavi sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Virüs henüz yeni olmasından dolayı tedavi hastanelerde yatılı olarak yapılmaktadır.

Korona Virüsü Kapmış İnsanlara Ait Olduğu İddia Edilen Görüntüler

Haber bültenlerine de konu olan bazı görüntülerde korona virüsü bulaştığı iddia edilen bazı insanların aniden yere serildikleri görülmektedir. Bayılarak yere serilen insanlar bir süre sonra sağlık ekipleri tarafından alıp  götürülmektedir. Bu görüntüler virüsün ne derece ciddi etkileri olduğunu göstermekte ve izleyenlerde panik oranını daha arttırmaktadır. İşte o görüntüler…

Korona Virüsü Kaç Kişiyi Öldürdü?

Dünya genelinde 500 bini aşkın vaka bulunmakta. Virüsün merkesi Çin’de durum kontrol altına alındı lakin virüs yeni merkez üstü olarak avrupayı seçti. Avrupa da durum Çin’den çok daha vahim durumda. İtalya, İspanya başta olmak üzere bir çok ülkede sağlık sistemi çöktü ve günlük binli rakamlara yakın vefat haberleri gelmekte. Avrupa haricinde de, Amerika’da durum vahim haller almaya başladı. Virüsün yeni merkez üstü Abd olacak yorumları yapılmakta.

Türkiye’de Korona Virüsü Vakası Var Mı?

Mart ayının ikinci haftası itibari ile Korona Virüsü belası artık ülkemize de girmiş bulunmakta. Başta stabil ilerleyen durum test sayısının artması ile beraber ürkütücü rakamlara ulaşacak hissi uyandıyor. Son verilen rakamlara göre 4 bine yakın vaka ve 74 ölüm var. Sosyal mesafe kapsamında bir çok önlem alınmaya çalışıyor lakin bu yöntem ile virüsü engelleyebilen bir devlet yok. Bir çok meslek grubu çalışmaya devam ediyor ve bu meslek gruplarının hemen hemen tamamı yoğun insan temasının olduğu sosyal meslekler. Basit bir örnekle; kargo çalışanlarının durumu içler acısı vaziyette. Evine kapanan insanların tercihleriyle tavan yapan e ticaret, kargo sayılarını kat ve kat arttırdı. Lakin yeterli personel yok ve eldeki personellerin sağlıklarını koruyabilecekleri bir ortam yok. İşi bırakan ve izin kullanan personellerde duruma eklenince üç, dört personelin yapması gereken iş tek bir personele bindiriliyor. Bu duruma devlet el atmadığı müddetcede kargo firmaları elemanını değil kazandığı parayı düşünmeye devam edecek gibi görünüyor. Bu sadece tek bir örnek bunun gibi çalışma koşulları güvensiz onlarca meslek grubu hala çalışmaya devam ediyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.