Korona Virüs ( Corona Virüs ) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda son birkaç gündür dünya gündemine damga vuran Korona virüs (Corona Virüs) ile ilgili; korona virüs nedir? Korona virüs belirtileri nelerdir? Korona virüs nasıl ortaya çıktı? Korona virüs nasıl bulaşır? Korona virüs kaç kişinin ölümüne sebep oldu? Türkiye’de korona virüs vakası var mı? gibi soruların cevaplarına ışık tutmaya çalışacağız.

Korona Virüs (Corona Virüs) Nedir?

Dünyanın gündemine Korona virüs olarak düşen salgın hastalık ilk olarak Çinin Wuhan kentinde görüldü ve bundan dolayı da Wuhan virüsü olarak anıldı. Sonrasında Korona virüs olarak literatürlere geçti. Daha önce rastlanmamış özelliklerinden dolayı bir muamma halini alan, tedavisi henüz bilinemediğinden dolayı ölümcül sonuçları beraberinde getiren ,bulaşma şeklinden ötürü de üst solunum yolu rahatsızlıklarına benzetilen ,Sars virüsüne benzerliğinden dolayı dünyayı alarma geçiren, özellikle Çin’de bir çok şehrin karantina altına alınmasına sebep olan son günlerin meşhur virüsüne Korona virüs adı verildi.

Korona Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Korona virüsün nasıl ortaya çıktığı konusunda net bir cevap olamamakla birlik bir çok varsayım üzerinde durulmaktadır. Bu varsayımlar içerisinde başı çeken virüsün ortaya çıktığı Çinin Wuhan kentinde yöresel olarak çok sık tüketilen yarasa çorbasının bu virüsün ana çıkış sebebi olduğu düşüncesidir. Bunun yanında yılan etinden bulaştığı yönünde söylentilerde vardır. Biyolojik silah olduğu yönünde ki söylemlerde bir hayli yaygındır. Bununla beraber ilaç sektörünü canlandıracak ve birilerini zengin edecek yeni bir ilacın üretiminin ilk aşaması olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır. Bu iddialar içerisinde en baskını yarasa çorbası ile hastalığın başladığı düşüncesidir. Gelelim yarasa çorbası nedir sorusunun cevabına.

Korona Virüsüne neden olduğu düşünülen yarasa çorbası görüntüsü

Yarasa Çorbası Nedir?

Yarasa çorbası Orta Asya kültüründe fazla bilinmemesine rağmen özellikle yöresel halk tarafından sık tüketilen bir çorbadır. Yarasaların gövdesinin yarılarak çeşitli soslar eşliğinde ıslatılması ile elde edilir ve çorbanın yanında yarasalarda kızartılarak servis edilir.

Yarasa Çorbası Yiyen Çinlilere Ait Görüntüler

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Kendisi küçük ama bıraktığı tahribat dolayısıyla büyük etkilere neden olan korona virüsü üst solunum yolu hastalıklarıyla neredeyse bire bir benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı belirtileri de üst solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, ishal, kusma ve özellikle yüksek ateştir. En belirgin özelliği yüksek ateş olduğundan dolayı Türkiye’de dahil dünyanın bir çok ülkesinde hava alanlarında termal kameralar ile yurtdışından gelen turistlerin hastalıklı olup olmadıkları tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Korona Virüsü Etkisiyle Titreme Krizine Giren Bir Hastaya Ait Görüntüler

Korona Virüs Nasıl Bulaşır?

Korona virüs üst solunum yolu hastalıklarının birebir kopyası olan bir virüstür ve bu nedenden dolayı da bulaşma şekli gribal enfeksiyonlarla hemen hemen aynıdır. Öksürme veya hapşırma sonucu havaya yayılan virüslerin solunması ile yada virüsle bağlantılı bir objeye temas edilmesi durumunda bulaşabilir. Bununla beraber Korona virüsün insanlara ilk olarak hayvanlardan bulaştığı düşünülmektedir ve bu nedenden dolayı hayvan eti ile yayılması ön plandadır.

Korona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Uzmanlar virüsten korunma konusunda solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için olduğu gibi ellerin sık sık yıkanması, öksürme ve hapşırma durumunda ağızın kapatılmasını önermekte. Bunun yanında tüketilecek et türü gıdaların iyice pişirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Solunum yolu rahatsızlığı gösterin kişilerle yakın temas kurmaktan kaçınılması gerektiği söylenmektedir.

Korona Virüs Tedavisi

Hastalık ile ilgili üretilmiş bir aşı yada serum bulunmamakla beraber ağrı kesici ve ateş düşürücülerle tedavi sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Virüs henüz yeni olmasından dolayı tedavi hastanelerde yatılı olarak yapılmaktadır.

Korona Virüs Kapmış İnsanlara Ait Olduğu İddia Edilen Görüntüler

Haber bültenlerine de konu olan bazı görüntülerde korona virüs bulaştığı iddia edilen bazı insanların aniden yere serildikleri görülmektedir. Bayılarak yere serilen insanlar bir süre sonra sağlık ekipleri tarafından alıp  götürülmektedir. Bu görüntüler virüsün ne derece ciddi etkileri olduğunu göstermekte ve izleyenlerde panik oranını daha arttırmaktadır. İşte o görüntüler…

Korona Virüs Kaç Kişiyi Öldürdü?

Korona virüs vakası şimdiye kadar Çin’de 857 kişinin ölümüne sebep olmuştur ve yaklaşık 60 milyon kişi karantina altına alınmıştır. Başta Wuhan şehri olmak üzere hastalığın görüldüğü bir çok şehirde alarm durumu hakimdir. Hastanelerin yetersiz kalmasından dolayı Çin’de bu hastalık üzerine yeni bir hastane inşaatına başlanmıştır ve bin yataklı olması planlanan bu hastanenin altı gün gibi kısa bir sürede inşa edileceği belirtilmektedir.

Türkiye’de Korona Virüs Vakası Var Mı?

Türkiye’de korona virüsüne dair herhangi bir vakaya henüz rastlanmamıştır. Bununla beraber hava alanlarında alınan önlemlerden dolayı iki Çinli turist ülkesine geri gönderilmiş, İzmir de Çin’den gelen bir vatandaşımız kendi isteğiyle karantinaya alınmış virüse yakalanmadığı tespit edilmiştir. Aksaray’da bir kaç gün önce Çin’den gelen bir grup inşaat çalışanı virüs şüphesiyle, onları getiren tur şirketinin çalışanları ile beraber karantina altına alınmıştır ve virüs belirtisine rastlanmamıştır. Bununla beraber Türkiye Wuhan’daki vatandaşlarını gönderiği donanımlı bir uçakla tahliye ederek ülkemize getirmiştir ve bu kişilerin karantina durumu devam etmektedir. Çin’den yapılan canlı ve cansız hayvan ithalatı da geçici olarak durdurulmuştur. Sağlık Bakanlığı virüse karşı her türlü önlemin alındığını belirtmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir