Konjonktivit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

konjonktivit nedir

Konjonktivit; gözün konjonktiva tabakasının iltihabına verilen sağlık probleminin adıdır. Göz yapısının beyazı olan sklera, ince bir zar ile kaplıdır. Bu zarın adına konjonktiva adı verilir ve bu zar gözün yüzeyinin kuru kalmaması için bazı maddeler salgılar. Bu tabakanın içinde ince kan damarları vardır ve çıplak gözle yakından incelenebilir. Sonuç itibari ile konjoktivit; konjonktiva tabakasındaki damaların iltihaplanıp belirgin bir hale gelmesine ve gözün kızarmasına sebep olan bir rahatsızlıktır.   

Konjonktivit Neden Olur?

Konjonktivit sebep olan etkenler şu şekildedir:

 • Mikroplar
 • İrritan maddeler
 • Alerji
 • Çevresel faktörler
 • Virüsler ve bakteriler konjonktivite sebep başlıca etmenlerdir.

Mikropların sebep olduğu konjonktivitlerde gözde kızarma ve çok miktarda çapaklı akıntı olur. Bu durum akut enfeksiyon belirtisidir ve doktora müracaat edilmesi gerekir.  Akut alerjik konjoktivit yapılan tedaviye kısa süre içerisinde yanıt verir. Kronik konjoktivitlerin tedavi süresi daha uzun olacaktır. Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı konjoktivit tedavisinde antibiyotik ağırlıklı göz damlaları genellikle 1 hafta boyunca kullanılır. Tedaviye başlandıktan sonra 2 – 3 gün sonra rahatsızlığın bulaşıcılığı kaybolacaktır.

Konjonktivit Tedavisi Nasıldır?

Konjonktivit tedavisi bağlı olduğu etmene göre değişmektedir. Sık karşılaşılan konjonktivit alerjik faktörlü konjonktivit olmaktadır. Alerjik konjonktivitler tedaviye hızlı bir şekilde yanıt verirler. Bunun dışında kronik konjoktivitlerin tedavi süresi birkaç ay boyunca devam edebilir. Bakterilerin sebep olduğu konjonktivit tedavisinde ise antibiyotik içerikli göz damlalarının 1 hafta boyunca aksatılmadan kullanılması yeterli olacaktır. Bu tedavi sürecine başlandıktan sonra birkaç gün içerisinde bulaştırıcılık faktörü ortadan kalkacaktır.

Tedavi sürecinde önemli olan konjonktivite neyin sebep olduğudur. Tanıya göre tedavi düzenlemesi yapılacaktır. Tanı doğru konmazsa doğru iyileşme sağlanamaz ve başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Viral konjonktivit rahatsızlıklarında tedavi için garanti bir ilaç yoktur. Bu safhada ancak gözü rahatlatacak ve kişinin duyduğu acı hissini ortadan kaldıracak ilaçlar bulunmaktadır. Bunun için soğuk kompres faydalı olacaktır ve ev ortamında da uygulanabilir. Konjonktivit tedavisi aksatılmamalıdır ve düzenli kontrol yapılması şarttır.

Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

Konjonktivit belirtileri şunlardır:

 • Göz bölgesinde belirgin kızarıklık ve kanlanma hastalığın en tipik belirtisidir. Sebebi ise konjonktiva denen tabakadaki damarların şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Bu aşamada tedavi edilmesi çok daha kısa süreli ve yararlı olur.
 • Viral ve alerjik konjonktivit rahatsızlığında yaşanacak en başlıca sorun gözlerin sürekli sulanmasıdır. Bu safhada normalden daha fazla gözyaşı üretimi olacaktır.
 • Gözlerde çapak oluşması da önemli bir sorundur. Yeşil – sarı renkli çapak oluşumu viral ve bakteriyel kökenli konjonktivitin belirtisidir.
 • Göz kapaklarının şişmesi ve kırmızı olması bakteriyel ve alerjik faktörlerin sebep olduğu konjonktivitin habercisidir. Tek gözde başlayan şişme ve kapanma birkaç gün sonra diğer göze de sıçrar.
 • Alerjik konjonktivin en belirgin özelliklerinden biri de kaşıntı ve gözlerde yanma hissidir. Buna bağlı olarak kişi gözünü ovma hissine karşı koyamaz bu da hastalığın iyileşmemesine sebep olur.
 • Viral kökenli göz enfeksiyonlarda göz kapaklarında bariz şişkinliklerin yanında kulak bölgesinde şişlikler de olabilir.
 • Boğaz ağrısı ve burun akıntısı çocuklarda görülen tipik belirtiler arasındadır. Bunun yanında ateş belirtisi de olabilir.

Konjonktivit Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konjonktivit tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Doktorun tedavi sürecinde reçete ettiği ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gereklidir.
 • Hasta ilaçları kullanırken önce ve sonra mutlaka ellerini yıkamalıdır. Hijyen, konjonktivit tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardır.
 • Gözde meydana gelen ağrı hissini en aza indirmek ve iltihaplanmanın yayılmasını önlemek için göze soğuk veya ılık kompres uygulanması önerilir.
 • Enfeksiyonun bir gözden diğer göze yayılmasını önemek için her iki gözü temizlerken de farklı pamuklar kullanılması gereklidir.
 • Bu noktada göz alanı içerden dışarıya doğru tek kullanımlık pamuk ile silinmelidir. Bu işlemi yaparken göze doğrudan elle temas edilmemesi gereklidir. Eller günlük hayatta çok kullanıldığından gözün enfeksiyonunu tetikleyecek mikroplarla doludur. Bu noktada göz bölgesine dokunulmamalıdır.
 • Kişi göz tedavi sürecinde havlu gibi ortak eşyaları kullanmamalıdır.
 • Göz kuru hava ya da pis hava ile temas etmemesi gerektiğinden toplu taşıma gibi ortak kullanım alanlarından tedavi sürecinde olabildiğinde uzak durulmalıdır.
 • Tedavi süreci bittiğinde göz için kullanılan kozmetik ürünlerinin atılması önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.