Kişniş Nedir?

Kişniş nedir: Halk arasında aşotu olarak da bilinen kişniş, maydonozgiller familyasından olan, otsu ve tüysüz bir bitkidir. Genelde baharat olarak kullanılır. İçeriğinde 520 mg yağ, 2,13 gram protein, 521 gram potasyum ve 67 mg kalsiyum bulunmaktadır. Uçucu bir yağ özelliği bulunan kişniş ayrıca tatlandırıcı olarak da tercih edilebilir.

Kişniş tohumu, tüm baharatlar arasında daha eski bir tarihe kadar uzamaktadır. Babil döneminde mutfaklarda kullanılan bir aroma olan kişniş tohumu yağ haline geldiğinde açık sarı bir renk halini alır. Tatlı ve keskin bir kokuya sahip olan bu bitki ayrıca çevreye odunsu bir koku yaymaktadır.

Kişnişin Faydaları ve Kullanıldığı Yerler

Şekerlemelerde ve şuruplarda kullanılan kişniş bitkisi, pastacılık sektöründe de tercih edilmektedir. Ayrıca Türk mutfağındaki bazı yemeklerle beraber salata ve çorbalara ilave edildiği bilinir. Hem içeceklere hem de yiyeceklere koku ve tat katan kişniş, pastaların süslenmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Kişnişin yaprağı sos, salata ve güveçte kullanılırken; gövdesi de çorba ve fasulye yemeklerine eklenmektedir. Tozu şeker ve bala karıştırılarak tüketilebilir. Kökü ise sebze gibi pişirilerek yenilir.

Kişnişin faydaları ise maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Sinirleri yatıştırır.
  • Bağırsak gazlarını giderme etkisi bulunmaktadır.
  • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
  • Karın ağrısını giderir.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Sinirsel olan baş ağrılarını giderir.
  • Doğum sürecini kolaylaştırır.
  • Hayz gününü düzenleyici etkisi vardır.
  • Kusmayı önler.

Kişniş, mide asidi fazla olan kişilerce tüketilmemelidir. Bununla birlikte gebelik ve emzirme sürecinde olan bayanların mutlaka doktor onayıyla kişniş tüketmesi daha sağlıklıdır.

Kişniş Kürü Nasıl Yapılır?

Kişniş kürü, tek tutam kişnişin havanda öğütülerek toz haline getirilmesiyle hazırlanır. Ardından 1 çay bardağı kaynamış suyun içerisine dökerek dinlendirilir. Daha sonra ılık olacak şekilde tüketilmektedir. Kişniş kürü ayrıca günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere çay bardağında tüketilmelidir. Bu şekilde tüketilmesi, mide ve bağırsak gazı, hazımsızlık ve ağız içi yaralar için uygundur.

Kişniş kürünün aşırı tüketilmemesi gerekir. Düzensiz ve aşırı tüketimi kişilerde dalgınlık, halsizlik, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.