Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir: Günümüzde hemen hemen herkes tarafından sıkça kullanılan kişisel gelişim, birçok kişi tarafından farklı anlamlarda kullanılan bir kavramdır. En basit tanımıyla kişisel gelişim; bireyin kendisini tanımaya çalışması ve kendini sürekli olarak iyi yönde geliştirmesidir. Kişisel gelişim; kişinin kendisinde olumsuz olduğuna inandığı düşüncelerini değiştirerek, kendisinden daha fazlasını ve daha iyisini bekleyerek, bunları gerçekleştirmek için elinden geleni yapmasıdır.

Kişisel Gelişimin Tanımı

İnsanlar istemli veya istemsiz olarak zamanla değişirler. Fiziksel yönden değişim gösteren insan; bedeniyle beraber kişilik ve karakteri ile de değişiklik gösterir. Bu değişiklikler yaşanılan olaylardan, kurulan ilişkilerden, kitaplardan, alınan eğitimden, filmlerden ve bunlar gibi daha birçok değişik ve farklı kanaldan gelebilir. Bunlar kişinin kontrolü dışında, istemsiz ve bilinçsiz bir şekilde gelişir.

Kişisel gelişim ise bu rutin değişikliklerin dışında, kişinin istemli ve bilinçli olarak yaptığı davranışlardır. Bu davranışlar, kişiyi daha iyiye götürmek için gerçekleştirdiği çabanın sonucunda oluşur. Kişisel gelişim isteği, insanın içinde bulunduğu zamanda halini ve durumunu yeterli görmediği ya da daha iyisinin olabileceğini düşündüğü zaman başlar. Kişi, herhangi bir alanda sahip olduğu özelliğini daha iyi hale getirip, bir adım öteye taşımak ister.

Kişisel Gelişimin Ayırt Edilmesi Gereken Yönleri

Günümüzde birçok insan tarafından kullanılan kişisel gelişim kavramı bazen anlamından uzaklaşarak, farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden kişisel gelişimin ne olduğunu öğrenmek kadar, ne olmadığını da öğrenmek insanlar için, özellikle kişisel gelişimle yakından ilgilenmek isteyen kişiler için faydalı olacaktır. Kişisel gelişimde benmerkezci bir anlayış yoktur. Kişi bencilce sadece kendini düşünemez. Kendini dünyanın merkezine koyarak hareket edemez. Başkalarıyla iyi geçinmek esastır. Kişisel gelişim; okul, aile, iş yeri gibi belirli alanlardaki davranışları değiştirmek değildir.

Kişisel gelişim, hayatın tek bir yönüne odaklanmaz. Kişisel gelişim sonlanacak bir şey değildir, süreklidir. Kişi; kişisel gelişiminin tamamlandığını düşünerek buna son veremez. Kişi yaşadığı süre boyunca kişisel gelişim devam eder. Kişisel gelişim, insanların ilgi göstereceği yeni çıkmış bir moda değildir. Her zaman hayatın içinde olan fakat günümüzde daha sık kullanılmaya başlayan kişisel gelişim, kişinin yaşamı boyunca devam edecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.