Kişi Başına Düşen Milli Geliri En Yüksek Devletler

Ülkelerin kişi başına düşen milli geliri toplumun zenginliğini yansıtan bir kriterdir. Örnek olarak ABD, en yüksek GSYİM’e sahip ülke iken, kişi başına düşen milli gelirde lider değildir. Bu sıralama, GSYİM’in ülkenin nüfusuna bölünmesi ile bulunur ve rakamlar, bir kişinin kazandığı senelik miktarı belirtir. Ancak GSYİM bölü nüfus gelir dağılımındaki eşitsizlikten dolayı gerçeği yansıtmaz. Örnek olarak Türkiye’nin kişi başına düşen mili geliri senelik yaklaşık 10.000 dolar olduğu açıklanmıştır. Fakat toplumun büyük bir çoğunluğunun böyle bir geliri yoktur. Lafı fazla uzatmadan, kişi başına düşen milli gelir ortalaması en yüksek ülkeleri sıralayalım;

1.Lüksemburg

Kişi başına düşen en yüksek gelire sahip ülke Lüksemburg’dur. Senelik kişi başı ortalama geliri 105.000 Dolar’dır. Ülkenin nüfusu ise yaklaşık 600.000’dir.

2.İsviçre

Avrupa sermayesinin merkezi olarak kabul edilen İsviçre ise 85.000 dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

3.Makao

Çin Halk Cumhuriyet’inde özerk bir bölgedir. Daha önceleri bir Portekiz sömürgesiydi. Bu yüzden de günümüzde nüfusunun %1’ini Portekizliler oluşturmaktadır. Wikipedia’nın 2017 rakamlarına göre kişi başına GSYİH miktarı 77.000 Dolar’dır.

4.Norveç

İskandinavya’nın en zengin ülkesidir. Yaklaşık 5.000.000’luk nüfusu ve kuzey denizlerindeki petrolleri ile dünyanın en zengin toplumlarından biri olmuşlardır. Kişi başına düşen milli geliri ise 74.000 Dolar’dır. Norveç, diğer ülkelerden farklı olarak gelir dağılımın en adaletli yapıldığı ülkelerden biridir.

5.İrlanda

İrlanda da nüfusu az, geliri yüksek ülkelerden biridir. Sadece 4.7 milyon nüfusu ile kişi başı yıllık 70.000 Dolar gelire sahiptirler.

6.İzlanda

Atlas okyanusu üzerinde ve Avrupa’nın en yakın ülkesine yaklaşık 1000 kilometre uzaklıktadır. Gelir kaynakları başlıca endüstri, ticaret ve hayvancılıktır. 323.000’lik nüfusuyla İstanbul’un bir mahallesinden daha küçük nüfusa sahip İzlanda’nın kişi başına düşen yıllık milli geliri 70.000 Dolar’dır.

7.Katar

Arap yarımadasının önemli petrol rezervlerini elinde bulunduran devlettir. 2.000.000 nüfusa sahiptir ve kişi başı yıllık 60.000 Dolar gelire sahiptir.

8.ABD

Dünyanın en zengin devleti olmasına rağmen 324 milyonluk nüfusu ile kişi başına düşen milli geliri 59.000’dir ve bu nedenle 8. Sıraya düşmüştür. Ana gelir kaynağı ise silah teknolojisidir.

8.Singapur

5 milyon civarı nüfusa sahip Singapur’un kişi başı milli geliri 57.000 Dolar’dır. Ülkenin gelir kaynakları sırasıyla endüstri, bankacılık, depolama, sigortacılık, tamirat ve haberleşmedir. Endüstrisinin ise en önemli kısmını gemi yapımı, petrol rafinerileri ve kerestecilik oluşturur.

9.Danimarka

Danimarka 5.7 milyonluk nüfusu ile dünyanın en zengin toplumlarından biridir. Balıkçılık, hayvancılık, tarım ve ağır sanayi temel gelir modelleridir. 56.000 Dolar’lık kişi başı geliri ile 9. Sırada yer alıyor.

10.Avustralya

Bu kocaman kıtanın nüfusu yalnızca 24 milyondur. Bünyesinde ise sadece 2 adet Türk sermayesi barındırmakta. Senelik kişi başına düşen geliri ise 55.000 Dolar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.