Kemik Erimesi Nedir?

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi hastalığı tanısı için öncelikle omur bölgelerindeki ağrılara dikkat edilmesi önemlidir. Zira kemik erimesi hastalığına yakalanmışsanız ilk kişisel teşhisin bu şekilde yapılabileceğini bilmelisiniz. Kemik erimesi İngilizce ismi ile Osteoporoz olarak anılmaktadır. Genellikle ifadelerin şu şekilde yapılıyor olması ile dikkat çeker: “Kemiklerin gözenekli hale gelmesi” ve muadili bir şekilde hastayı 50 yaş civarında yakalaması ile bilinir. Kemik erimesi rahatsızlığını fark edebilmek çokta kolay bir işlem olmadığı için eğer 35 yaş ve üzerindeyseniz mutlaka omur ağrılarına, kemik ağrılarına ve çeşitli kasıntılara dikkat etmeniz önerilir. Hastaların pek çok kemik erimesi türü olduğunu bilmesi önemlidir ve hali ile hangi türe yakalanabileceği veyahut şu an hangi türden rahatsız olduğunu bilmesi çok önemlidir.

Kemik Erimesi Teşhisi

Eğer daha önce herhangi bir yakınınızdan, internetten veya kendinizden kemik erimesini öğrenmemiş ve bu konu ile alakalı herhangi bir makale okumadıysanız bu makaleyi mutlaka dikkatlice okumalısınız. Pek çok insan kemik erimesi rahatsızlığına yakalanabilmektedir ancak buna rağmen tespit etmesi ve bu rahatsızlığa yakalanıldığını öğrenmesi uzun sürmektedir. Kemik erimesi vücut yapımıza ve duruşumuza büyük etki etmektedir. Eğer duruşunuzda bir değişiklik seziyorsanız, omur, bel, sırt gibi bölgelerde sürekli bir ağrı hissediyorsanız mutlaka doktora danışmalısınız.

Kemik Erimesi Neden Oluşur?

İnsan vücudunda yer alan kemiklerin etken maddesi kollajen maddesidir ve içeriğinde net olarak protein vardır. Kemiğin sert yapısını kazanabilmesi için ise yeterli miktar da fosfat mineralinden faydalanmamız gerekir. Protein ve fosfat maddelerinin eksikliği sebebiyle kemik erimesi 35 yaş üzeri ve genellikle 50 yaş sonrasında başlamaktadır.

Kemik erimesi rahatsızlığı kadınlarda çok daha sık görülmektedir bunun sebebi ise yeterli miktarda proteine ve fosfata sahip olmamalarıdır. En büyük değişimin menopoz döneminde yaşandığı ve kemik yapılarının gün geçtikçe zayıflaması görülmektedir.

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesi tedavisi için internetten okuyacağınız içeriklerle sağlanabilen bir uygulama değildir. O yüzden eğer kemik erimesi rahatsızlığının sizde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora danışmalı ve hekim onayınca tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.