İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözünün Anlamı

çalışan demir pas tutmaz

Yaşanmışlıkla teyit edilmiş, kısa ve öz ama anlam olarak derin cümlelere atasözü denir. İşleyen (çalışan) demir pas tutmaz cümlesi de, geçmişten günümüze değerini kaybetmemiş ve günümüzde en çok bilinen ve kullanılan atasözlerinden biridir. Atasözü işleyen demir ışıldar olarak da sık sık kullanılmaktadır. Cümleler değişse de barındırdıkları anlam aynıdır. Çalışmanın, insan hayatına kattığı hareket ve bu hareket doğrultusunda, yaşamın daha kaliteli bir hal alacağı bu atasözü ile özetlenmiştir.

İşleyen (Çalışan) Demir Pas Tutmaz Ne Demek?

Hayatını yatarak ya da boş durarak geçiren kişi bir süre sonra uyuşuk ve hantal, unutkan bir hal alacaktır. Sahip olduğu, o güne dek öğrendiği yetenekleri kaybedip, verdiği emekleri heba edecektir. Bu duruma düşmemek ve hayatımıza değer katan yetenek ve bilgilerimizi taze tutabilmek için çalışmamız ve hayat akışımızda yer alan gereksiz boşlukları doldurmamız gerekmektedir. Nitekim çalışmak daha kaliteli bir hayat sürmenin, yaşamaktan zevk almanın ve saygı görmenin yegane yollarının başında gelir. Çalışmadan, alın teri dökmeden elde edilen şeyler kalıcı olmayabilir ama çalışarak, öğrenerek, çabalayarak kazanılan şeyler, ortaya bir yetenek çıkaracaktır ve o yetenek kalıcı bir değere dönüşecektir.

İşleyen demir pas tutmaz kısaca anlamı nedir? Sorusunun cevabı olarak; Çalışmak insanın var olan yeteneklerinin ve bilgilerinin taze kalmasını sağlar. Çalışmayan insan ise zamanla bildiklerini unutur, yeteneklerini kaybeder. Bu nedenle var olan yeteneklerimizi kaybetmemek için çalışmamız gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.