İntihal Ne Demek?

içerik hırsızlığı

İntihal Arapça kökenli bir sözcüktür ve Osmanlıdan günümüze kullanımını sürdürmektedir. Güncel hayatta pek sık kullanılmasa da özellikle hukuk alanına yansıyan davalarda denk geldiğimiz bir terimdir. Bunun nedeni de intihal kelimesinin anlamından kaynaklanmaktadır. Gelelim intihal ne demek? Sorusunun cevabına…

İntihal kelimesi; TDK (Türk Dil Kurumu) kaynaklarında aşırmak, çalmak olarak karşılık bulmuştur. Hukuk alanında da kullanımı bu anlam üzerinden karşılık bulmaktadır. Birine ait olan eseri, buluşu yada düşünceyi kaynak belirtmeden kendine aitmiş gibi gösterip, o eser üzerinden çıkar elde etme durumu intihal sözcüğünün hukuktaki karşılığıdır. Bu durum bir tür hırsızlık ve sahtekarlık durumudur ve kanıtlanması halinde hukukta cezai işleme tabidir.

Alıntı yapılan eserlerde intihal durumunu önlemek için; o içeriğin geçtiği yazının altında kaynak olarak eserin asıl sahibini eklemek yada alıntı yapılan kısmı tırnak içine alarak yine kaynağını belirtmek yeterlidir. İntihal durumunun bilinçli şekilde yapılması mümkün olduğu gibi, bilinçsiz şekilde yapılması da mümkündür.

İntihal genel olarak akademik hırsızlık durumunu ifade etmek için kullanılan bir terimdir ve hırsızlığı yapan kişinin mevkisine göre; öğrenciyse notlarının düşürülmesinden, akademisyense akademik kariyerinin silinmesine kadar ciddi yaptırımları beraberinde getirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.