arama

  İmbat Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  Türkiye genel olarak bakıldığında, çok farklı rüzgâr tiplerine sahip olan bir ülkedir. Peki, İmbat Nedir? Bu durumda Türkiye’nin dört bir yanının denizlerle çevrili olması da etkilidir. Özellikle Kuzey ve Güney kutupları üzerinden gelen rüzgârlar, hava sıcaklığı üzerinde büyük bir değişim meydana getirebilmektedirler. Güneyden gelen rüzgârlar daha çok havayı ısıtıcı yöndedir.

  Kuzeyden gelen rüzgârlar ise hava sıcaklığını düşürmeye eğilimlidirler. Bu rüzgârların hızlarına bakıldığında ise; merkezler arasındaki basınç farkı, basınç merkezleri arasındaki mesafe, yer şekilleri ve bitki örtülerinin büyük oranda etkisi olduğunu görebiliyoruz. Bunun için de rüzgârlar farklı isimler ve farklı miktarlarla rüzgâr çeşitlerini oluştururlar. Bu rüzgâr çeşitlerinden daha yerel merkezli olanı ise imbat rüzgârıdır.

  İmbat Rüzgârı Nedir?

  TDK ‘ya göre İmbat Rüzgârı Nedir? Yaz aylarında, denizden karaya doğru esen mevsim rüzgârı TDK tarafından İmbat olarak adlandırılmıştır. İmbat, kelime manası itibari ile bu anlama gelmektedir. İtalyancadan dilimize geçmiştir.  Gündüzleri temel olarak karalar daha çok ısındığından alçak basınç merkezlerine dönüşür.

  Daha serin olan denizlerde ise yüksek basınç görülmektedir. Bu sebeple, gündüz vakti rüzgârın esiş yönü denizden karaya doğrudur. Kıyı Ege Bölgesi’ndeki bu deniz meltemleri imbat olarak adlandırılır. Bu bölgedeki yerel rüzgârın ismidir. Genel olarak akşam vakti hafif bir şekilde eser ve çok fazla soğuk getirmez. Genel olarak kara ve denizdeki ısınma farklarının oluşturduğu basınç faktörüne göre oluşan yerel bir rüzgâr çeşididir.

  İmbat’ın Etki Alanı

  Denizdeki ve karadaki ısı farklılıkları sonucu oluşan basıncın artması ile birlikte denizden karaya doğru esen rüzgârlar olan imbatlar genel olarak Kıyı Ege’de varlığını göstermektedir. Bununla birlikte İmbat rüzgârının yani bir diğer adı deniz meltemi olan İmbat’ın Etki Alanı çok fazla geniş değildir.

  Ege kıyılarında İzmir, Muğla ve benzeri şehirlerde kıyı rüzgârları görmek mümkündür. Öğlen 12’ye kadar özellikle kara meltemleri görülür. Bu kara meltemlerinden sonra yavaş yavaş karanın soğuması ile birlikte kara meltemi yerini deniz meltemine; yani imbata bırakır. Etkisi kısa sürede hissedilir. Şiddetinin artmadığı zamanlarda belirgin soğuklar getirmez. Şiddeti artınca da kıyı kesimlerinde çok yoğun olmayan bir soğuk hava oluşur.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.