İkiz Gebelikte Bakım

İkiz Gebelikte Bakım

Daha önce bu konu ile alakalı makale okumadıysanız lütfen buradaki bağlantıya tıklayın, okuyun ve daha sonra bu sayfaya dönün.

İkiz gebelikte bakım konulu makalemiz ile beraber annelerin hangi konulara dikkat etmesi gerektiği işlenmektedir.

İkiz Gebelik Anne İçin Ne Anlam İfade Eder?

Bebeklerin en iyi şekilde bakım görmesi gerekmektedir. Ancak gebelik esnasında bebeklerinize bakmanın en iyi yolu kendinize bakmaktır. Burayı dilerseniz zihninizde yer edinin.

İkiz veya çoğul gebelik esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan bir tanesi mutlaka ama mutlaka çok daha sıkı bir şekilde doktor kontrolüne gitmektir. Doktorların bebeklerin sağlık durumlarını gözlemleyebilmesi ve düzenli raporlar hazırlayabilmesi için bu çok önemli bir adımdır. Çoğul gebelikte genellikle erken doğumlar gözlemlenmektedir. Eğer erken doğum gibi bir ihtimal varsa doktorunuz bunu önceden görmelidir. Hamileliğiniz süresince doktorunuzun vereceği programa uyun ve düzenli ultrason yaptırın.

Çoğul gebelik dönemlerinde çok daha fazla folik asit ihtiyacınız var. Ancak sadece bu değil. Kalsiyum, demir, protein ve diğer tüm besin kaynaklarına ihtiyacınız var. Rutin hayatınızda sağlıklı bir şekilde beslendiğinizi düşünüyorsanız ve doktorunuz bunu onaylıyorsa problem yok ama eğer sağlıksız besleniyorsanız mutlaka doktorunuzun vereceği programa uyun.

Pek çok insan hamile iken kilo almanın zararlı olacağını düşünecektir ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Hamilelik dönemlerinde kilo almanız bebeklerinizin sağlığını olumlu yönde destekleyecektir.

Evet, geldik en civcivli bölüme. Eğer çoğul gebeyseniz, çok daha fazla fiziksel işlere dikkat etmelisiniz. Sadece ev temizliği, eşya taşıma, alışverişe çıkmak gibi şeyler değil seyahat, 9 – 5 çalışmak, seyahat gibi etkenlere de çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Yatakta dinlenmek, erken doğumu erteleyen ve engelleyen en önemli adımlardan sadece bir tanesidir.

Çoğul gebeliklerin normal süre de doğum yapma olasılığı çok azdır. O sebeple normal bir doğum olmasını istiyorsanız fiziki eylemlerden kaçının, sadece doktorunuzun uygun gördüğü ve önerdiği fiziksel hareketleri yapın. Çok daha fazla sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Kilo almayı ihmal etmeyin ama aşırıya kaçmadan. Çalışma, eşya taşıma, seyahat gibi işlemlerinizi erteleyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.